Снимка: Булфото

Остър спор в парламента предизвика обсъждането на първо четене на промените в  Закона за дипломатическата служба.

Той предвижда служители в дипломатическата служба, за които е установена принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, да бъдат освободени от съответната публична длъжност и да бъдат преназначени на друг пост в дипломатическата служба.

„В това законче има девет противоконституционни текста. Има и други. Другите текстове обаче са за юридически камуфлаж, юридическа баластра. Коя е основната цел на това законче? Лустрация, дискриминация. Това е целта. Другото е заблуда и вие потвърждавате, че е така“, ядоса се депутатът от левицата проф. Любен Корнезов.

Според него, освен че противоречат на конституцията, текстовете противоречат и на международни договори.

„Приемайки този закон, с тази лустрация, в Конституционния съд ще ви сразя”, заяви Любен Корнезов.

„Атака” също се противопостави на управляващите и декларира, че няма да подкрепи предлаганите промени.

„Нямаме нищо против лустрацията, нямаме нищо против да се действа по-радикално в МВнР, защото е ясно, че това е затворена система, нереформирана от началото на прехода. Похвални са усилията на министъра, но те не са достатъчни“, мотивира се депутатът от „Атака” Венцислав Лаков.

Още по темата
„Една птичка пролет не прави. Махат се дипломатически служители от високи постове заради сътрудничество към Държавна сигурност, но се оставят други служители на високи постове, бивши агенти, например в областните управи”, посочи той.

По думите му този подход на ГЕРБ не може да бъде подкрепен от „Атака”, защото това е двоен стандарт.

„Атака“ не е съгласна и с предложения текст в промените относно разширените правомощия на министъра – че той еднолично ще назначава и отзовава посланици.

„Не можем да приемем това, че не се спира практиката за шуробаджанашки назначения в Дипломатическата служба. Пак ще виждаме калинки в управлението”, допълни Венцислав Лаков.

„Текстовете, които се предлагат в Закона за дипломатическата служба, са най-добрият баланс, който 20 години след началото на прехода можеше да бъде намерен в българското законодателство, заяви от своя страна министърът на външните работи Николай Младенов.

В последните 20 години 40 процента от посланиците на България са били щатни или не, служители на ДС и на службите на БНА, припомни Николай Младенов.

Не можем да бъдем единствената страна в Централна и Източна Европа, която не е намерила отговор на въпроса по какъв начин прекъсва тези връзки, отбеляза той. Според него не може българската държава да си позволи да не реагира, когато стане ясно, че тези обвързаности в системата са създали един "стъклен похлупак" над българската дипломатическа служба, който пречи на цяло поколение да се развива в нея. 

Министърът отбеляза, че при постъпване в службата служителите вече ще трябва да дават писмено съгласие за проверка за принадлежност или да представят документ за такава проверка.

Николай Младенов посочи, че с промените ясно се регламентират правомощията на министъра на външните работи и фигурата на постоянния секретар като най-висшия дипломат в българската дипломатическа служба.

Дава се и възможност посланиците за специални поръчения и специалните координатори да бъдат не само кариерни дипломати, а и лица с доказана квалификация и с опит и да изпълняват външнополитически задачи.

В крайна сметка депутатите приеха на първо четене промените в Закона за дипломатическата служба с 92 гласа "за".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase