Снимка: Reuters

Съдържанието на радиоактивен йод в морската вода в района на атомната централа "Фукушима – 1" е превишило пределните норми 1250 пъти, съобщи Агенцията за ядрена и промишлена безопасност. Преди два дни бе съобщено, че радиацията надвишава допустимите норми 145 пъти.

Агенцията е установила наличието на 8 радиоактивни субстанции в застоялата вода в основата на централата.

Най-голяма е концентрацията на цезий 137 – радиоактивен изотоп, който бе изпуснат в околната среда след катастрофата в Чернобил. Във водата е установено също наличие на цезий 134 и 136, както и на йод 131.

Според Агенцията за ядрена и промишлена безопасност покачването на радиацията вероятно се дължи на повреда на самия реактор, а не само на системите за охлаждане.

Още по темата

Японското министерство на науката и технологиите съобщи, че измервания са били направени в осем точки в радиус от 30 км от централата. Високите нива са във водата в непосредствена близост до централата.

Същевременно световните агенции съобщиха, че високо ниво на радиация във "Фукушима – 1" пречи на активната работа по охлаждането и ремонта на реакторите.

Възстановителните работи в японската атомна централа бяха прекъснати в петък, след като във водата в турбинната зала на Трети реактор бе отчетена радиация 10 пъти над пределната норма, припомня БТА.

Екипите се подготвят отново да обливат прегрелите реактори с помощта на водомети.

Високо ниво на радиацията е установено и при анализа на водата, оказала се в обувката на един от тримата облъчени специалисти – дозата, която мъжете са получили, е 170-180 милисиверта в час.

Общо 17 работници са били облъчени от началото на ядрената  криза във "Фукушима – 1".

В тази категория попадат само онези, които са облъчени с над 100 милисиверта, което е максималната доза за работник в атомна електроцентралата за една година, съобщава ДПА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase