Марковска създаде прецедент. Снимка: Булфото

Положението на Венета Марковска като магистрат е “висящо“, а на практика България в момента няма Конституционен съд, стана ясно по време на пресконференцията на министъра на правосъдието Диана Ковачева.

Съдийката днес трябваше да се закълне и да встъпи в длъжност като член на КС, но президентът Росен Плевнелиев спря клетвата й. Сутринта обаче Висшият съдебен съвет прие оставката й като зам.-председател и съдия от ВАС.

В решението на правителството на съдебната власт, което Ковачева прочете пред медиите, обаче не става ясно по кой член от закона е освободена Марковска. В решението е записано, че съдийката се освобождава от длъжност “от датата й на встъпване в длъжност като член на КС“.

Още по темата

Правосъдният министър разясни, че още по време на заседанието на ВСС членовете на съвета са се разделили на две групи за това на какво основание да бъде освободена от длъжност Марковска – на база подадена оставка или заради невъзможност на съвместяване на две длъжности – във ВАС и КС.

В крайна сметка по думите на Ковачева е надделяло мнението за оставка, но то не е записано в решението и няма правна тежест.

В момента Венета Марковска може да се върне на работа във ВАС. По-рано днес се появи информация, че тя е подала оставка като зам.-председател на Върховния административен съд. Марковска обаче остава съдия и може да бъде освободена само след като инспекторатът към ВСС се заеме с темата и я предложи за уволнение на правителството на съдебната власт.

Днес стана ясно, че в Софийска градска прокуратура има образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за търговия с влияние и подкуп. В хода на разследването изплуват имената на Георги Георгиев, който е близък до Марковска и на самата съдийка.

Не виждам как ще се върне на работа във ВАС при тези обстоятелства, заяви Диана Ковачева.

Тя обясни, че в момента на практика нямаме действащ конституционен съд, защото няма как да се избере председател.

Председател на КС се избира само в пълен състав на членовете, а в момента едното място е празно. Топката се прехвърля между институциите. Днес от КС заявиха, че оттук нататък парламентът трябва да предприеме необходимите действия за избиране на нов член на КС, докато Ковечава заяви, че топката е в полето на ВСС.

Всички изказали се по темата обаче бяха на едно мнение – днешният случай е правен прецедент и няма конкретен план за действие.

Въпреки това Диана Ковечава заяви, че е доволна от реакцията на президента, защото спирането на полагането на клетвата е било правилното решение.

По нейни думи в световната практика хората на толкова високи обществени позиции се оттеглят дори само при съмнения около репутацията им и призова у нас да се спазват тези практики.

Тя допълни, че подкрепя позицията на ЕК по повод избора на Марковска за конституционен съдия. Припомняме, че обсъждането на кандидатурата на съдийката в НС беше съпроводено с два анонимни, според депутатите, сигнала, които не бяха разгледани.

Това предизвика недоволството на ЕК и дори се заговори за извънреден мониторингов доклад. Днес Диана Ковачева се въздържа от остри изказвания, но в думите й се прокрадна критика към НС и решението на депутатите да пренебрегнат сигналите.

Тя допълни, че е много доволна от действията на президента. Ковачева обясни, че до последно се е надявала, че Марковска няма да отиде на клетвата и не е била подготвена за подобен сценарии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase