Снимка: www.pixabay.com

Южна Корея и България са първенци в света по проникване на интернет със скорост от 4 Mbps, като и в двете страни 96% от уникалните IP адреси се радват на връзка със средна скорост, която надвишава този праг, сочи докладът State of Internet на Akamai за третото тримесечие на 2015 г.

Според него средната скорост на интернет връзката в света е нараснала с 14% спрямо предходната година до 5,1 Mbps през третото тримесечие на 2015 г. Същевременно само малко над 5 на сто от потребителите разполагат с широколентова скорост от поне 25 Mbps.

Akamai е открила, че в 126 страни е отчетено увеличение на средната скорост на интернет връзката спрямо миналата година, която варира от 0,2% в Япония до 147% в Конго – единствената държава, в която скоростта е скочила повече от двойно през предходната година. В 19 страни пък интернет скоростта е спаднала на годишна база, като това варира от 0,6% в Намибия до 64% в Судан.

Седем от десетте топ страни/региони се радват на ръст на годишна база, а седем – на растеж спрямо предходното тримесечие.

През януари Федералната комисия по комуникациите в САЩ промени своя праг за широколентовия интернет от 4 Mbps до 25 Mbps.

Глобалното ползване на интернет със скорост ot 4 Mbps и повече (старата дефиниция за широколентов интернет в САЩ) се е увеличило с 9,8% на годишна база, достигайки 65% проникване. Ползването на 10 Mbps е скочило с 19% спрямо предходната година, така че достигна 27% проникване в света, докато това на 15 Mbps е отбелязало ръст от 21% на годишна база, достигайки 15%.

По-важното е, че глобалното приемане на скорости от 25 Mbps и повече (сегашната дефиниция за широколентов интернет в САЩ) се е увеличила с 15% на годишна база, а навлизането му 5,2%. Всичките 10 топ страни в момента се радват на двуцифрен процент на проникване на широколентов интернет. Само Южна Корея може да се похвали, че всеки един на пет души в страната ползва широколентов интернет.
Както и в предишните си доклади, Akamai се позова и на данните за мобилния трафик, събрани от Ericsson, която оперира в повече от 180 страни, а потребителската ѝ база представлява повече от 1000 мрежи. Според новите данни обемът на трафика на мобилни данни е нараснал с 14% спрямо предходното тримесечие и с 65% спрямо миналата година.

Мобилният трафик на гласови данни продължава да запазва нивото си, но мобилните данни продължават да растат непрекъснато. Последното се дължи най-вече на мобилните устройства, както и на ръста в средния обем данни, най-вече защото потребителите на мобилни устройства гледат повече видеа.

Повече технологични новини можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase