Снимка: БГНЕС
fallback

Тлеещият скандал между десните сили в Народното събрание става все по-явен.

Освен тихомълком, в кулоарите, искрите между десни, които не управляват и десни, които управляват,  прехвърчаха и в пленарната зала.

Ябълката на раздора се оказа Законът за МВР.

В реч, продължила повече от 13 минути, наскоро дипломиралият се доктор по национална сигурност Йордан Бакалов обвини ГЕРБ, че не изпълняват предизборните си обещания.

Преди 5 юли те твърдели, че ще децентрализират системата на МВР и обещали, че кметовете ще назначават шефа на местната полиция и пожарна.

„Това обаче не се случва. Ще продължи практиката назначенията да прави вътрешният министър“, каза той.

Бакалов твърди още, че законът създава допълнителен дисбаланс на органите за сигурност.

Oще по темата

Вътрешният министър Цветан Цветанов благодари на Бакалов, че чете предизборната програма на ГЕРБ, но по думите му – не особено внимателно.

Това предизвика синия депутат да намери, принтира и покаже на Цветанов конкретните обещания.

Още по-крайни бяха депутатите от РЗС.

 „Законът е разпилян нормативен акт и социалистически законодателен анахронизъм”, изстреля народният представител Тодор Великов.

По думите му остава неясна отговорността на министъра, главния секретар, не става ясно и как ще бъдат стимулирани полицаите, докъде стигат техните правомощия.

Въпреки това Великов увери, че депутатите от РЗС ще продължат да подкрепят ГЕРБ, но за да не гласуват против съвестта си, ще напуснат залата, когато трябва да натиснат копчето за Закона за МВР.

 „Странно разбиране за подкрепа”, изпусна се председателят на парламента Цецка Цачева.

От Атака пък веднага демонстрираха лоялността си и вече декларираната безрезервна подкрепа за ГЕРБ, уверявайки, че ще гласуват „за”.

Няколко са основните акценти в закона за МВР:

- ведомството ще приюти служителите от закритото Министерство на бедствията и авариите. Според бившия министър Емел Етем това ще стане машинално;

- министерството вече няма да има генерален комисар, а главен секретар, както беше по времето, когато Бойко Борисов беше на тази длъжност;

- връщат старите функции на антимафиотите от ГДБОП. От Бюро за борба срещу организираната престъпност то отново ще стане Главна дирекция за борба срещу организираната престъпност;

- шефът на дирекцията ще бъде и зам. главен секретар на МВР;

- важна промяна е, че се дава възможност за създаване на общинска полиция.

Всички тези промени вътрешният министър Цветан Цветанов защити с думите, че е крайно време да стане ясно кой какво прави в МВР и ДАНС.

Той увери, че целта не е да се засили монополът на МВР, а неговата ефективност.

„Трябва да спрем теча на класифицирана информация, който продължи с години и от който се възползваха политиците”, обърна се Цветанов към депутатите в залата.

„Коалиция за България” няма да подкрепи внесения законопроект, защото връща нещата назад”, категоричен беше предшественикът на Цветанов в МВР – Михаил Миков.

Той даде пример с възстановеното название – главен секретар.

“Такъв има във всяко друго ведомство“, посочи Миков.

Според него от формулировката може да се предположи, че този човек е секретар на министъра, а не начело на професионалното ръководство, какъвто е генералният комисар.

Освен това според Миков почти няма община, която да си позволи да издържа собствена полиция.

Бившият вътрешен министър се аргументира, че средната заплата в МВР е над 1000 лева, а при пенсиониране се дължат 20 възнаграждения на служителите.

Въпреки противоречията обаче законът бе приет на първо четене.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

ekzak

преди 14 години

Според мен голямата част от милиционерите трябва да върнат получените заплати,предвид резултата от свършената от тях работа.Да не забравяме,че нерегламентираните им доходи многократно надвишават заплатите по закон.Освен това човек,като се огледа не може да не забележи,че и най безличните милиционери необеснимо богатеят,като непрекъснато не спират да се оплакват и самосъжеляват,колко рискована, опасна и нископлатена им е "работата".Никой на сила не ги е принуждавал да стават милиционери, напроти

90

Дедо

преди 14 години

Това със средната заплата в МВР е любима тема на мишока. Много добре знае, че не е вярно, но продължава да повтаря с упоритостта на д*бил!

89

i6

преди 14 години

"средната заплата в МВР е над 1000 лева". Сигурно е така, но реовите полицаи получават между 600 и 800 лв. Направете сметка колко администрация има и какви заплати получава тя!!!

fallback