Снимка: Reuters
fallback

Общо 5 политически сили са се присъединили към декларацията, заявяваща, че няма да ползват платени или провокирани коментатори, по-известни като "тролове" в интернет кампаниите си, обяви пред БНР преподавателят в УНСС и НБУ д-р Александър Христов – член на УС на Българското дружество за връзки с обществеността.

Експертът посочи, че социалните мрежи са форма за личен контакт, които обаче няма как да изместят директния личен контакт, особено за хора, които не са активни ползватели на интернет. Според Христов обаче подобна онлайн комуникация е по-евтина за участниците в изборите.

Вероятно затова и поради факта, че политическите сили към момента са с по-изчерпани финансови ресурси, може би заради поредицата от избори, те са активизирали тази комуникация. Не виждаме и ярки прояви на масови "тролски"  инициативи, които да наводняват буквално онлайн пространството, посочи д-р Александър Христов.

По думите му практиката сочи, че троловете в интернет обикновено се появяват по време на предизборна кампания и особено в последните 2 седмици преди деня на вота. Според експерта те могат да повлияят основно върху колебаещите се дали и за кого да гласуват, но като цяло влиянието им върху изборния процес не е толкова голямо.

"Няма какво да се лъжем, такъв тип комуникация – от тролове, влияе върху хора, които не са кой знае колко информирани, а честно казано, и не са кой знае колко интелигентни, за да направят самостоятелен избор. Троловете имат негативен ефект по-скоро за това, че замърсяват информационната среда, че говоренето преди избори, вместо да бъде насочено към реален дебат и към реални ангажименти, се измества в полето на едва ли не лични обиди, на директни обвинения между противниците, които не се базират често на някакви факти. Замърсяват информационната среда!", посочи Христов.

Той обаче направи паралел между термините "тролене" и "хейтърство".

"Дори много от нас – комуникационните специалисти, казват, че този, който говори против дадена политическа сила, едва ли не е трол. Не, човек, който застава с името си, с личния си профил, и защитава определени позиции, независимо от това какви са, не бива да бъде смятан за трол. Троловете са скрити, в повечето случаи – анонимни. Те са платени или провокирани, а това, което пишат, не е тяхното мнение", смята Христов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Ники

преди 7 години

АЗ СЪМ НА ЯСЛАТА НА ГЕРБ А ТИ МИЗЕРУВАЙ БЕДНИ БЪЛГАРИНО

49

шопето

преди 7 години

До Гъзобрък!Пичо, ши си ближеш ли пръстлетата ?

48

шопето

преди 7 години

Малиййй, па да знайте кви трольове има у дневнико! *** те ни съ истински трольове де, они са си на плата у редакцията. Само попържанье и " коментарета ней по темата" ил "истрито за попържанье". Тамо моеш да блъваш плюнка колко сакаш, стига да е против Раша ил БСП.

fallback