Снимка: БГНЕС/ЕПА
fallback

Държавното погребение на Елизабет II включва най-голямата операция по сигурността, която британската столица някога е виждала и предвижда някои от ВИП гостите да пътуват с автобуси.

Световни лидери, сред които американският президент Джо Байдън и френският Еманюел Макрон, пристигнаха в британската столица, за да изразят почитта си към покойния британски монарх в неделя, докато страната се подготвяше да се сбогува с държавния си глава в продължение на седем десетилетия.

Повечето лидери кацнаха в Лондон през уикенда преди кралското погребение днес, което ще се състои в Уестминстърското абатство в 11 ч. местно време, а по-късно следобед ще бъде отслужен молебен.

Използвайки ускорената ВИП алея, някои от събралите се присъединиха към гражданите в Уестминстър Хол, за да отдадат почит на кралицата.

Байдън беше аплодиран, когато той и съпругата му Джил пристигнаха в сградата на парламента с президентски автомобил. Президентът на САЩ се подписа в официалната съболезнователна книга за покойния монарх в Ланкастър Хаус и отдаде почит на човека, чиято загуба според него "оставя огромна дупка" и който му напомня за собствената му майка.

Oще по темата
Еманюел Макрон беше забелязан да напуска пеша сградата на парламента заедно със съпругата си, а френският президент заяви пред репортери, че е в Лондон, за да "сподели болката на британците".

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и Олена Зеленска, съпругата на украинския президент Володимир Зеленски, бяха сред тези, които посетиха Уестминстър Хол, за да отдадат почит пред ковчега на кралицата. В неделя вечерта лидерите и високопоставените лица, сред които Байдън и първата дама, участваха в прием, организиран от новия крал Чарлз III.

Очаква се погребението на единствения монарх, когото повечето британци познават, да блокира движението в централната част на Лондон и да включва най-голямата операция по сигурността, която столицата на Обединеното кралство някога е виждала.

Лиз Тръс, която е министър-председател Великобритания от по-малко от две седмици, се срещна с краля в Бъкингамския дворец и е предвидено да отбележи национален "момент на размисъл" за кралицата пред Даунинг стрийт № 10.

При всички топли думи от страна на гостуващите високопоставени лица, в понеделник в Уестминстърското абатство ще има някои забележителни отсъствия.

Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман не се очаква да присъства на погребението в Уестминстърското абатство, съобщиха източници от външното министерство пред Ройтерс в неделя. Очаква се вместо това Рияд да бъде представен от принц Турки бин Мохамед ал Сауд. Отправянето на покана към Бин Салман беше спорно след убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул през 2018 г. Руският президент Владимир Путин също не е поканен.

Британските организатори също преживяха мини-дипломатически скандал заради логистиката с придвижването на редица световни лидери за събитието в центъра на столицата на Обединеното кралство.

Британското външно министерство се сблъска с отпор, след като в указания до чуждестранните посолства, получени от POLITICO, се посочва, че лидерите "ще бъдат задължени" да оставят личните си автомобили на място в Западен Лондон и вместо това да пристигнат на погребението с общи автобуси, като се съобразят с ограниченията за сигурността.

Миналата седмица се появиха съобщения, че някои членове на кралски семейства от Близкия изток и Северна Африка вероятно няма да пътуват до Лондон заради въпросното разпореждане. Кувейтски служител заяви пред Guardian: "Ако кралят дойде в нашата страна, няма да го качим в автобус. Да очакваме, че всички приятели на крал Чарлз III ще се съберат като ученици в автобус, за да отидат на погребението, не е началото, което очаквахме”. По-късно Даунинг стрийт заяви, че президентът на САЩ Байдън няма да пътува с автобус до Уестминстърското абатство - решение, който предизвика гнева на някои ръководители на нации, искащи същото отношение.

Въпреки това други световни лидери бяха по-спокойни. Министър-председателят на Нова Зеландия Джасинда Ардерн заяви, че предложението "просто има добър смисъл".

"Не мисля, че пътуването с автобус заслужава толкова много шум", каза тя пред Би Би Си.

Междувременно Крал Чарлз III благодари на обществеността за подкрепата, оказана на скърбящото британско кралско семейство, в последното си послание преди държавното погребение на кралица Елизабет II.

"Тъй като всички ние се подготвяме да си кажем последно сбогом, исках просто да използвам тази възможност, за да благодаря на всички онези безброй хора, които бяха такава подкрепа и утеха за моето семейство и за мен в това време на скръб", се казва в изявление на краля от Бъкингамския дворец./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Бабушка

преди 1 година

Видяхме почит и уважение от страна на милиони хора. От нейните действия и живот тя заслужи това отношение. Не разедини нацията си а обедини толкова много. Дано нашият ,, резидент,, е разбрал че така лесно не трябва да се вдига юмрук, и не трябва да се прави компромис с конституцията. Винаги когато някой залага авторитета си на некадърници- плаща с авторитета си. Не е важно какъв пост заема а отношението и мнението на хората. Самозабравилите се не оставят в историята с нищо добро

29

Очевидец

преди 1 година

А пък президентшата , Радева, казала, че ще ходи пеша и няма да се качи нито в автобус, нито в каруцата на Радев. Достойна жена !

28

ера

преди 1 година

едно алаху-акбар у абатството и много проблем от векове изчезват.

fallback