Снимка: архив, Reuters

Европа е върнала на Турция само 441 незаконни имигранти от влизането в сила на споразумението между Брюксел и Анкара на 20 март.

Едва 18 от тях са сирийци, съобщи днес Европейската комисия. Всички те не са подали искане за убежище в ЕС и затова са върнати. Останалите чакат решение по молбите си за убежище в Гърция.

Върнатите са основно афганистанци, пакистанци и от други народности, за които Турция се смята за сигурна държава и те могат да получат закрила там или да бъдат върнати по родните си места. Последната група от 51 човека е транспортирана на 20 май.

През март ЕС и Турция се съгласиха за мерки за спиране на миграционната вълна към Европа, включително за размяната на 72 000 незаконно пристигнали в Гърция сирийци за същия брой намиращи се в турските лагери бежанци. Досега от тях в Европа са разселени 383-ма сирийци, най-много в Германия и в Швеция.

Още по темата

Европейската гранична агенция Фронтекс съобщава за 90% спад на незаконно влизащите през Гърция след влизане в сила на споразумението. Затова пък се увеличава броят на имигрантите, акостиращи в Италия. Само миналата седмица в Средиземно море са проведени 90 спасителни операции, при които в лагерите в Италия са докарани 13 800 души, а поне 50 са се удавили. Над 300 000 имигранти са пристигнали в Италия от началото на годината.

Очаква се утре Европейската комисия да излезе с план за спиране на миграционната вълна от Африка, откъдето идват мнозинството имигранти в Италия. Планът предвижда създаване на европейски инвестиционен фонд по подобие на този, който действа в Европа под името „План „Юнкер“. Фондът ще гарантира набирането на частни инвестиции за финансиране на проекти в Африка, които да подобряват условията за живот там и да създават работни места, така че хората да не се устремяват към Европа. Засега не е известно какъв ще е размерът на фонда и как той ще бъде свързан със създадения миналата година Доверителен фонд за Африка. Той трябваше да разполага с 3 млрд. евро, които да бъдат използвани за изпълнението на сходни проекти. Досега за него са обещани малко под 82 млн. евро от страните членки, а вноската от европейския бюджет трябва да е 1,8 млрд. евро. По официални данни финансовият недостиг за фонда е от 1,7 млрд. евро.

Освен за Африка европейските членки са призовани да правят отчисления за подобен фонд за Сирия и околните ѝ държави, приемащи бежанци, както и за Турция по споразумението за спиране на миграцията, където обещаната сума е също 3 млрд. евро.

Очаква се утре Европейската комисия да предложи и промени в директивата за прием на квалифицирани имигранти в ЕС, известна още като „синя карта“. Идеята е картата за легална имиграция да важи за всички европейски държави, а не само за тази, която иска „да внесе“ специалист. Така Европа разчита да задържи квалифицираните чужденци и след изтичането на конкретния им договор. През 2014 г. в ЕС са издадени едва 13 852 такива карти (87% от тях в Германия) и около 25 000 разрешителни за високо квалифицирани работници. Анализите на Европейската комисия показват, че Европа е предпочитана дестинация на нискоквалифицирани имигранти, докато високообразованите се насочват към други континенти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase