Според доклад на ЕС България е голям производител на каптагон. Снимка: архив, Reuters

България и в по-малка степен Турция са значителни производители на каптагон. Това се посочва в първия доклад „Пазарите на наркотици в ЕС”, изготвен от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) съвместно с Европол и публикуван днес в Брюксел.

В доклада се посочва, че между 2001 г. и 2007 г. в България са разбити 18 големи лаборатории за амфетамини, занимаващи се с производството на каптагон. Още осем лаборатории за производството на амфетамини са разбити в България между 2009 г. и 2011 г.

Отбелязва се, че през последните години в Турция и България са конфискувани значителни количества амфетамини. От 1,3 милиона таблетки амфетамини, заловени в Европа, над три четвърти са били конфискувани в Турция, съобщи "Фокус".

В доклада се посочва, че ролята на българските престъпни групи в мащабното производство на амфетамин и трафика на дрогата за пазара в Близкия изток се е увеличила.

Черно море и Балканите са новият вход за кокаин в Европа, се казва още в доклада. Отбелязва се, че повечето от пратките с кокаин от Южна Америка продължават да бъдат насочени към Западна Европа. Но все по-значителни количества от дрогата през последните години се залавят при опит да бъдат внесени през българските, гръцките, румънските и украинските пристанища.

През последните години все повече граждани на балкански страни, включително България и Румъния, се замесват в трафик на кокаин. Албания се е превърнала в страна за съхраняване на кокаин, пише в доклада. Отбелязва се, че маршрутите за трафик в балканския регион, особено за контрабанда на цигари, хора и хероин, сега се използват все повече за нелегалното пренасяне на все по-големи количества кокаин.

Докладът на ЕС разкрива нови обезпокояващи тенденции в контрабандата и употребата на наркотици, съобщи Европейската комисия. Той отчита, че в миналото европейският пазар на наркотици е бил съсредоточен върху конкретни наркотици, пренасяни по определени маршрути, а съвременният пазар е по-приспособим, използват се нови пътища, а пратките, съдържащи няколко вида вещества, са все по-често срещани.

При представянето на доклада еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом уточни, че се наблюдава все по-голямата съгласуваност на съвременния европейски пазар на наркотици. Тя добави, че сега е много по-вероятно организираните престъпни групи да се занимават с много вещества наведнъж и да обединяват усилията си. Мерките на национално равнище са недостатъчни, независимо колко сериозни са те, добави комисарят.

Директорът на Европол Роб Уейнрайт поясни, че международният пренос на наркотици остава основна дейност на повечето организирани престъпни групи. Забелязахме все по-често използване на законни търговски транспортни варианти, като например контейнери, самолети, куриери и пощенски услуги. Интернет също е важен фактор в продажбата на наркотици, добави Уейнрайт.

В доклада е разгледана подробно и ролята на Европа като основен световен източник на химичните вещества, използвани при производството на хероин.

Директорът на ЕЦМНН Волфганг Гьоц уточни, че ЕС остава важен регион за производството на синтетични наркотици и все повече на канабис. Докладът посочва нарастващото значение на Африка като транзитна и складова зона в търговията на наркотици.

Отчита се, че престъпни групи от Северозападна Европа играят централна роля при разпространението на почти всички видове наркотици в ЕС, посочва БТА.

Препоръчва се правоприлагащите служби да дават приоритет на събирането на разузнавателни сведения за високопоставени фигури и видни престъпни групи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase