Полицаи пострадаха при сблъсъци между католици и протестанти в Северан Ирландия. Снимка: архив, Reuters
fallback

Полицията в Северна Ирландия стреля с гумени куршуми и използва водни оръдия срещу участниците в сблъсъци между католици и протестанти в северната част на Белфаст, предаде Ройтерс.

Полицията е била принудена да предприеме тези мерки, след като участници в размириците започнали да хвърлят "коктейли Молотов", фойерверки, тухли и камъни по полицаите, които се опитвали да разделят биещи се представители на двете общности. При безредиците са били ранени деветима полицаи.

Oще по темата

Размириците избухнаха, след като група ирландски католици преминали през район, в който преди време на протестантите бе забранено да организират паради и демонстрации, посочва Ройтерс.

В неделя при размириците пострадаха най-малко 47 служители на реда.

Въоръженото насилие между двете религиозни общности в Северна Ирландия, продължило с различна интензивност близо три десетилетия, бе на практика прекратено с подписването на споразумение за примирие през 1998 г., посочва Ройтерс. Белфаст обаче продължава да бъде разделен на райони, населени предимно с
представители на едната или другата общност. През лятото протестантите по традиция организират паради, които католиците - привърженици на идеята Северна Ирландия да се присъедини към Ирландия - смятат за открита провокация срещу тях, посочва БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

valya.doncheva.5

преди 11 години

Тези с оранжевите ленти на снимката са оранжисти. Заклети протестанти са и искат Северна Ирландия да си остане част от английската корона. Провеждат някой от редовните си паради, които са демонстрация на силата им и на политическата им воля, а полицията ги варди от ирландците-католици.

6

valya.doncheva.5

преди 11 години

Английският крал обаче тълкува поведението им като държавна измяна, конфискува им владенията, а те са били едри земевладелци, и предприема широка кампания за заселване на земите им с англичани и шотландци и изтласкване на местното ирландско население. Тогава се променя етническата картина в Ълстър, та и до ден днешен. Протестантите са мнозинство, католиците пък не се дават и "Великата демокрация" ни най-малко не може да даде пример за мирно съвместно съществуване. Жалко за красивия зелен остров.

5

valya.doncheva.5

преди 11 години

Преди две години бях в Република Ирландия. Една българка ме разубеди да ходя на екскурзия в Северна Ирландия, като ми каза, че по улиците има много полиция и малко народ. Сблъсъкът там е трагичен, трудно решим поради етническия състав на населението и води началото си от "Бягството на перовете"/Тhe flight of the earls/ през 1607 г. Тогава най-видните ирландски благородници от областта панически напускат острова с кораби, предполага се, за да се спасят от английски заговор за убийството им.

fallback