Снимка: БГНЕС
fallback

Министърът на външните работи на Япония Сейди Маехара извика посланика на Русия в Токио Михаил Белий, като изрази пред него протест от посещението на президента на Русия Дмитрий Медведев на южните Курилски острови, смятани от Япония за нейна територия.

Японският премиер Наото Кан заяви, че действията на Медведев са „достойни за съжаление“.

Медведев стана първият руски лидер, който посети спорните територии.

На остров Кунашир, където пристигна за 4 часа на връщане от Виетнам, той се срещна с местните жители и посети строителни площадки.

Русия смята Южните Курилски острови за своя територия, а Япония нарича Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомаи свои северни територии и настоява четирите острова да й бъдат върнати.

„Тези четири северни острова са част от нашата страна, затова посещението тук на президента (Медведев) предизвиква крайно съжаление“, заяви премиерът на Япония.

Външният министър Маехара пък допълни, че подобна визита „наранява чувствата на японците“.

В отговор руският външен министър Сергей Лавров заяви, че руският президент може да посещава всеки регион на страната си.

„Казах им, че това е въпрос на вътрешната политика на Русия. Помолих японската страна да подходят хладнокръвно и уравновесено към този въпрос“, коментира посещението си в японското външно министерство посланик Белий.

Както съобщи за ВВС журналистът от Владивосток Дмитрий Климов, още преди посещението беше ясно, че на Кунашир Медведев няма да прави политически изявления, тъй като отива там на „работно посещение“.

При това на Кунашир, както и на пресконференцията на Медведев в Южно-Сахалинск, не беше допуснат нито един журналист от японска медия, посочи Климов.

Любопитно е, че на Кунашир Медведев пътуваше с японски автомобил Nissan Patrol.

„Други коли там просто няма“, обясни Дмитрий Климов.

Посещението на Медведев се състоя малко преди планираната му визита в Япония, където в средата на ноември ще се проведе срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество.

Четирите острова в Тихия океан са обект на териториален спор между Япония и Русия от края на Втората световна война, когато те преминават под контрола на СССР.

Поради това двете страни, които не са подписали мирен договор, и до момента са в състояние на война.

През 2005 г. Европейският парламент прие резолюция, в която нарече Курилите „окупирана територия“ и призова Русия да ги върне на Япония.

Според професора от Токио Такехико Ямамото посещението на Медведев трябваше да покаже на жителите на Далечния изток стремежа на властите да развиват региона и да го интегрират в живота на страната.

В същото време Медведев демонстрира пред Япония, че възнамерява да заеме твърда позиция за спорните територии, казва Ямамото.

Експертът смята, че посещението само ще усложни преговорите за островите. „Това е все едно да сипваш сол в раната“, заяви той за Франс прес.

На четирите южнокурилски острови живеят около 15 000 души. Те са заети главно в рибната промишленост.

Според експертите шелфът на Южните Курилски острови е богат на петрол и газ. Освен това на островите има залежи от злато и сребро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

ягодка

преди 13 години

Островите с уникално красива природа и гледка,имах късмет да бъда на някои от тях няколко пъти.

40

Венци

преди 13 години

За предния коментар: не Хабомаи а Хокайдо... Както и да е японците са виновни за разпалването на втората световна и да си носят последиците, не може да си поискваш разни територийки и да ти ги връщат ей така. Или поне не са уцелили от кого да си искат. Веднъж Русия продаде Аляска, втори подобен случай няма да има със сигурност...

39

Венци

преди 13 години

Всичко е ясно и стратегията и целта и на двете страни. Но исторически погледнато тези острови са били Руски от средата на 16 век до края на 19 век. от 1875 всички Курилски острови стават японски до 1945. От края на втората световна просто всичко си идва на мястото. Там на островите не живее нито един дръпнат. Всички до един са руснаци (благодарение на другаря Сталин, който през 1952 изгонва всички жълтури на Хабомаи, Япония). Да не говорим, че и остров Хабомаи също е бил руски...

fallback