Снимка: Reuters

Франция, Италия и Португалия отвориха въздушното си пространство за самолета на боливийския президент Ево Моралес, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС, като се позова на властите в южноамериканската страна.

По-рано трите държави отказаха на самолета на Моралес, идващ от Москва, да прелети над тяхна територия поради подозрения, че на борда се намира и Едуард Сноудън, бившият консултант на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, който разкри тайни американски програми за следене на комуникации. Заради отказа на тези страни самолетът кацна извънредно във Виена.

Австрийските власти потвърдиха уверенията на боливийското правителство, че Сноудън не е в самолета.

30-годишният американец, на когото властите в САЩ повдигнаха обвинения и искат да го съдят, остава в транзитната зона на летище "Шереметиево" в руската столица. До момента нито една от 21-те страни, където той поиска политическо убежище, включително Боливия, не е дала положителен отговор на молбата му.

Отказът на три европейски страни да разрешат на самолета на Ево Моралес да прелети над тяхна територия предизвика възмущение в Латинска Америка. Съюзниците на Боливия в региона, Венецуела, Еквадор и Куба, реагираха особено остро.

Още по темата

САЩ имат все по-големи шансове да си "приберат" Едуард Сноудън, посочва междувременно в. "Монд". Бившият консултант на Агенцията за национална сигурност, разпространил секретни информации, от 10 дни се намира в транзитната зона на летище "Шереметиево" в Москва. Той се обърна към 21 страни са получаване на политическо убежище и отказите започнаха да валят.

Самият Сноудън се отказа от искането си за убежище в Русия, след като разбра позицията на Владимир Путин. Руският президент подчерта, че ако Сноудън иска да остане в Русия, той трябва да престане да разкрива тайни.

Германия подчерта, че няма необходимите условия за предоставяне на убежище на Сноудън и се присъедини към хора на страните, отхвърлили молбата на американеца. Това са Полша, Бразилия, Индия и Холандия.

Австрия, Норвегия, Финландия, Италия и Испания потвърдиха, че са получили молбата на Сноудън, но подчертаха, че тя не отговаря на критериите за предоставяне на убежище, намеквайки по този начин, че са на път да я отхвърлят.

Франция чрез гласа на министъра на външните работи Лоран Фабиюс повтори, че не разполага с нищо конкретно и че ако получи молба, ще я разгледа в съответствие на законовите процедури.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро подчерта, че страната му не е получавала молба от Сноудън, но допълни, че американецът заслужава да бъде защитен от международното хуманитарно право, защото не е убил никого, а само е разкрил истината.

Боливийският президент Ево Моралес пък заяви, че страната му е готова да предостави политическо убежище на хора, които разкриват шпионски дейности.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase