Снимка: архив Ройтерс
fallback

Повече от 1000 работници от американската корпорация IBM излязоха на стачка в Китай, изразявайки недоволството си от прехвърлянето им в Lenovo. Решението за преминаването им към компанията беше взето, след като IBM продаде на китайската компания своя сървърен бизнес в сделка за 2,3 млрд. долара, съобщи Ройтерс.

Служителите в Китай заявиха, че не са доволни от новите си работни места и протестират срещу няколко клаузи в своите трудови договори.

IBM заяви, че на работниците е предложено да получат обезщетение или да останат на работните си места, но, съобразявайки се с правилата, въведени от Lenovo. Нито едно от предложенията обаче не е било прието от служителите. В момента те все още се водят специалисти на IBM, заради което корпорацията води преговорите с тях.

В блогове на китайски работници се посочва, че им е предложено обезщетение в размер на 6000 юана (около 980 долара).

След подобна смяна на собственика в много предприятия азиатските работници все по-често изразяват недоволството си чрез стачки. Наскоро и служителите на Nokia излязоха на протест заради недоволството си от прехода към Microsoft.

Друг подобен сценарий се разигра и в края на миналата година. Тогава служители от китайския завод Cooper Tire щурмуваха сградата му в Шандун и изхвърлиха новите мениджъри. Освен това те унищожиха всичката документация, а след това заводът беше продаден на индийската компания Apollo Tyres.

През юни 2013 г. пък директорът на американска фабрика в Пекин бе държан в продължение на дни в плен от служители, които настояваха за обезщетения.

Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air! 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 10 години

Vazhoda na ikonomikata osven v BVP se izmerva v "standart na zhivot" (srednostatisticheska potrebitelska koshnica).Spored men,tuk stava vapros za provokaciya s tazi "prodazhba "

8

Анонимен

преди 10 години

Кирайският балон се пука. Когато се формира работническа класа, започва да се формира и средната. Средната класа вече е СИТА. Може да си купи кола, може да си купи жилище, може и на почивка да отиде. След това човек започва да мисли за ПРАВА. И стигне ли се до този момент, икономическият разтеж на Китай спира или се нормализира и става като този на всички развити икономики. Технологията не е вече толкова евтина, защото хората искат адекватно заплащане и адекватни работни условия. Логичен процес!

7

Варненец

преди 10 години

Ъъъъ... аз ли не съм си пил кафето тая сутрин или видеото за изчезналия самолет няма нищо общо с китайската стачка? :Д

fallback