Снимка: Булфото

Ромите във варненската махала нямат право да получат общински жилища, защото в наредбата за общински жилища има изискване да не са извършвани от тях незаконни строителства.

Това обясни пред БНР кметът на варненския район "Младост“ Христо Христов, който организира събарянето на 60-те незаконни постройки в ромската махала "Максуда“. Той допълни, че нищо специално не е мотивирало разрушаването на къщите, а общината просто си върши работата. Преди година са влезли в сила заповедите за събаряне.

"Въпреки всичко, имахме категоризирано едно семейство, на което миналата година им дадоха апартамент и те се отказаха. Искаха цялата рода около 40 души да вкарат вътре и аз има казах, че това няма как да стане. Дадохме апартамента на друго ромско семейство", допълни Христов.

Още по темата

Той обясни, че теренът, върху който са построени незаконните къщи в квартала, не е закупен от богати хора, които чакат момента да започнат строителна дейност там. Той допълни, че тези собственици са се отказали от идеята да съдят България в Страсбург.

Вчера стана ясно, че Европейският съд по правата на човека е сезиран за разрушаването на незаконни постройки във варненския квартал "Максуда".

Това е станало в последния момент - 19 август, понеже властите не са предупредили навреме за намеренията си.

Събарянето на незаконните постройки в ромската махала "Максуда" ще продължи след няколко дни, зарече се обаче кметът на Варна Иван Портних. Вчера там бяха съборени 47 незаконни къщи.

"Събарянето беше спряно, защото се натрупаха доста отпадъци в самия район от съборените бараки до момента. В тези постройки, около десетина, които останаха, има много покъщнина, хората помолиха да им се дадат няколко дена. Сами поеха ангажимент да изнесат нещата си и процесът да продължи", обясни Портних.

Според него процесът по събарянето вчера е минал спокойно, благодарение на съдействието на социалните работници, медиаторите и БЧК.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase