Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

ИТН официално обяви, че напуска управляващата коалиция и постави до стената правителството на Кирил Петков.

"Днес министрите на "Има такъв народ" напуснаха заседанието на Министерски съвет заради изключително лошия бюджет, който представи министъра на финансите Асен Василев. Това е поредният повод, който ясно и безапелационно показва, че нито министър-председателят, нито финансовият министър се справят, нито тази коалиция работи както трябва", обясни лидерът на партията Слави Трифонов.

Какви са пътищата пред управляващата коалиция и неизбежни ли са предсрочни избори?

На теория напускането на ИТН не означава край на управлението на кабинета Петков, макар да го поставя в изключително трудна ситуация. На първо място, разбира се, ще се наложи смяна на министрите на ИТН, гласуването на техните оставки и гласуването на нови на тяхно място – процес, който практически може да бъде стопиран, ако всички останали партии в парламента се обявят против новите предложени министри.

При смяна на напускащите министри с нови, пред управлението има 2 пътя – първият е намиране на нов коалиционен партньор, а вторият – правителство на малцинството.

Oще по темата

Нов коалиционен партньор обаче реално няма как да бъде намерен, тъй като и ГЕРБ, и ДПС вече се обявиха за нови избори, а освен това са сочени от управлението като основни противници и поддръжници на статуквото. Вариант „Възраждане“ също не съществува заради крайните позиции на партията.

Така остава вариант правителството да продължава да работи като правителство на малцинството.

Какво показват сметките?

Досега коалицията разполагаше със 134 депутати, което бе напълно достатъчно да се чувства сигурна. С излизането на ИТН техният брой обаче пада до 109, при нужни поне 121 депутата за мнозинство в парламента. Разбира се, управлението може да разчита на някакво плаващо мнозинство по определени въпроси, които са ключови и трябва да бъдат приети, като например актуализацията на бюджета. Въпросът е обаче дали парламентът оттук нататък няма да блокира повечето намерения на управляващите, с което на практика да обрече коалицията на скорошен край.

Съществува обаче и скрит вариант за подкрепа на управляващата коалиция и той е, ако определен брой депутати не се регистрират на дадено гласуване и така 109-те гласа на ПП, БСП и ДБ стигат за приемане на дадено важно решение. Практически обаче, за да стане това факт, е необходимо съдействието чрез „бездействие“ на ГЕРБ или ДПС.

Кога може да има предсрочни избори?

На този етап премиерът Кирил Петков бе категоричен, че правителството му продължава да работи. Въпреки това, при създалата се сложна ситуация, предсрочни избори изглеждат все по-вероятни, като въпросът е по-скоро кога ще са те.

За да се стигне до тях, премиерът ще трябва да подаде оставка на цялото правителство. След това в политическата игра се включва президентът Румен Радев, който да даде мандати на 3 партии за съставяне на нов кабинет - първо на ПП, след това на ГЕРБ, а накрая - на трета партия в парламента по негова преценка. Така, макар и малко вероятно, все пак е възможно да има нов кабинет в рамките на настоящето Народно събрание.

Ако това не стане факт, президентът Румен Радев следва да разпусне парламента, да назначи служебен кабинет, който да подготви нови избори. Цялата тази процедура трае около 3 месеца, така че със сигурност най-рано предсрочни избори може да има около средата на септември.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

134

Щирлиц

преди 1 година

Един премиер трябва да слага вратовръзка,иначе костюм без тази...подробност,показва неговото отношение към длъжността която заема,а и към народа му,т.е пренебрежително.

133

перко

преди 1 година

ДА СИ ОБИРАТ КРУШИТЕ И НОВИ ИЗБОРИ НА ХАРТИЕНА БЮЛЕТИНА, А НЕ С МАШИНИТЕ НА МАДУРО С КОЙТО ДОЙДОХА НА ВЛАСТ!!! !

132

anonimen

преди 1 година

blizachi

fallback