Архив: Булфото
fallback

Мандат за преговори с вързани ръце или просто проверка дали проектът АЕЦ "Белене" е жив и си струва да се рестартира. Около тези две тези се концентрира дебатът в парламента за бъдещето на втората атомна централа.

След като премиерът Бойко Борисов даде заявка, че ще се търсят инвеститори за АЕЦ "Белене", от БСП побързаха и внесоха в парламента искане за падане на мораториума, наложен на 29 март 2012 г. от депутатите, с което проектът бе прекратен.

ГЕРБ също внесе свое решение, само че в него въобще не става дума за вдигане на мораториума, а за търсене на потенциални инвеститори.

Според червения Жельо Бойчев предложението на управляващите реално не дават възможности за водене на преговори на кабинета.

Oще по темата

"Вашето правителство ще води този разговор, а вие пращате някой на разговори и му връзвате ръцете, при този мандат, който давате, няма как проектът да се реализира, защото реално мораториумът остава и няма инвеститор, който да се ангажира с проект, при положение, че няма гаранции, че парламентът ще отмени решението си, което съществува в правния мир“, обърна се той към мнозинството.

Данаил Кирилов от ГЕРБ защити предложението на съпартийците си като обясни, че в тяхното проекторешение е посочено, че искат да се провери пазарния интерес към този проект.

"Даваме такава процедура, при която да се установи този проект жив ли е, има ли икономически интерес към него и заради това е заложено да няма държави гаранции, за да се търси чистата икономическа стойност на този проект“, мотивира се той.

Според ексшефа на АЕЦ "Козлодуй" и настоящ депутат от левицата Иван Генов най-важното за инвеститорите е да има единна позиция на парламента и правителство по въпроса.

"Това е най-добрият сигнал и ако нещо ще попречи на инвеститорите да имат интерес, това ще е разногласие между институциите и партиите, което означава несигурност, това не трябва да допускаме, ние трябва да покажем, че сме единни“, отсече той.

Рамадан Аталай от ДПС обаче отсече, че решенията на ГЕРБ и на БСП са напълно противоположни. Той настоя, че никъде в решението няма и ред за строителство за втора атомна централа.

"ДПС поканихме премиера да дойде тук, не за да го унижим, а да разясни на депутатите след като преди да замине за Москва пусна в общественото пространство, че ще се строи "Белене", какво се случи в Москва и какви договорености има, има ли въобще такива“, каза Аталай.

Той призова защитниците за проекта да дадат икономическа обосновка защо са нужни нови ядрени мощности, какво ще се прави с отработеното гориво и т.н.

Според Аталай ситуацията в енергетиката е тежка, защото няма баланс.

"Навремето отвън спряха "Син поток", защото щели да измрат скаридите и рибите на дъното на Черно море, а сега министърът ще е натоварен с една тежест, от която няма как да излезе", коментира той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

ognyanz

преди 5 години

Поредната гербаджийска имитация на дейност. Мисля, че докато Бойко е премиер, АЕЦ "Белене" няма да се строи. Показателно е, че вчера гербаджиите гласуваха против отменяне на мораториума върху строителството. Бойко си даде офертата че от него зависи проекта и чака някой да му каже какво да прави - я Меркел, я американския посланик, я кой знае кой. Не може п'родажник да направи национален проект, няма как да стане.А Теменужка има време да търси инвеститор, но така, че да не го намери.

16

Единни,та" един

преди 5 години

По добре,че няма единна позиция,нека първо се провери,както вече има мандат от НС за преговори,ще има ли инвеститори за гьола,колко ще струва,колко ще струва тока,къде ще се продава,колко време ще има годност и най вече кога Вранча ще се обади с поредното земетресение?Та така ,голям зор за ядрени авантюри на наш гръб?

15

Анонимен

преди 5 години

арееееее още една централка за да имам да си топля оранжерийките на вилата. То заводи няма те централи ще строят. Абе гламава работа.

fallback