Снимка: Reuters

Научили сме си урока за "Белене", искаме проект на пазарен принцип, който да може да се издържа и да генерира не само печалба, но и сигурност. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на пресконференция след срещата си с президента на Руската федерация Владимир Путин, предаде "Фокус". 

Той посочи, че реакторите са платени и коментира, че Владимир Путин е бил така любезен да опрости на страната ни 90 млн. лихви. 

"Правителството на България, българският народ разполага с два реактора и с площадка на АЕЦ "Белене". Благодарих за 5-и и 6-и реактор на АЕЦ "Козлодуй", за това, че им се удължи животът. След 10-15 години базовата ни мощност ще има необходимост от други реактори", коментира премиерът. 

По думите му всички са добре дошли на пазарен принцип с най-добрите условия. 

"Ние, като държава членка на ЕС, който даде най-добри условия, е добре дошъл", каза българският премиер.

Категорично "Турски поток" влиза на територията на България, подчерта още министър-председателят Бойко Борисов.

"Мисля, че водихме един много полезен и прагматичен разговор. Относно това дали ще има втора точка на вход на газ през Турски поток за България – това, което говорихме и което президентът Путин ни увери, е, че е разговарял вчера с турския президент и нямат нищо против тази точка на контакт да влезе в България. От името на българите изказвам благодарности, че отново се връщаме към газоразпределителната роля, която имахме на Балканите. Да, можеше да дойде руска тръба навремето през Южен поток, но това са минали събития. Така че по тази тема – ясно и категорично "Турски поток" влиза на територията на България", каза още Борисов и посочи, че съответно "Газпром", "Булгартранзгас" и министрите ще намерят сферата, по която след това да се преразпределя, да се търгува и да се транспортира до следващите държави в региона.

"И сега, на базата на това количество, което влиза от Русия през Украйна за България през "Турски поток" – това става около 34-35 млрд. куб. метра вече и е сериозно количество газ, което трябва да намерим формула да го разработим през газов хъб. И нашите колеги поеха ангажимент заедно с Европейската комисия да намерят приемливата формула", коментира още министър-председателят.

Развитието на сътрудничеството между Русия и България в енергийната сфера ще им позволи да внесат голям принос в обезпечаването на европейската енергийна сигурност, заяви пък от своя страна президентът на Русия Владимир Путин.

"Русия е надежден доставчик на енергоресурси в България. Конкретно, ние осигуряваме 100% от българските потребности за природен газ. Има възможности за развитие на сътрудничеството в тази изключително важна сфера, като по този начин да се направи още по-голям принос в обезпечаването на европейската енергийна сигурност", коментира Путин.

Той посочи още, че Русия е готова да се върне към проекта за строителство в България на АЕЦ "Белене", ако София вземе решение за нейното съоръжаване.

"Подробно обсъдихме взаимодействието в атомната енергетика. Руската страна е готова да се върне и към идеята за реализация на проекта за строителство на АЕЦ "Белене", разбира се, ако българското ръководство вземе съответстващото решение и, разбира се, от само себе си, на пазарни основания", заяви още Владимир Путин.

Москва и София ще подпишат и специално споразумение за сътрудничество по поддръжката и охраната на съветските военни мемориали в България, стана ясно още след края на преговорите в Кремъл, предава ТАСС.

"Изразих пред господин министър-председателя признателност за внимателното отношение към нашите военни мемориали на българска земя, където са погребани десетки хиляди руски и съветски воини, загинали в боевете за освобождение на България. Договорихме се, че ще бъде подготвено специално споразумение за сътрудничество по поддръжката и охраната на гробищата", заяви Путин.

Той също благодари на българските власти за поддържането на интереса към руския език на територията на своята страна. 

"Важно е, че в българските граждани се запазва устойчив интерес към руския език. Изразих благодарност към господин министър-председателя за това, че правителството на България поддържа този интерес", каза още Путин. 

Освен това той отбеляза, че страните имат намерение "да поощряват и в бъдеще контактите в областта на туризма".

В заключение Путин отбеляза, че по време на разговора с Борисов страните "са обменили мнения по актуални въпроси от международната и европейската политика".

"Надявам се президентът Путин да положи всички усилия, колкото е възможно по-скоро конфликтът в Сирия да свърши", каза от своя страна министър-председателят Бойко Борисов.

"В сферата на културата на 27 юни в Москва ще има една прекрасна изложба на икони от Средновековието - ще бъде уникално. Чудотворни икони ще докараме тук. Възобновихме доста от културните мероприятия и се надявам все по-често това да става. Говорихме и за руските хеликоптери, които се използват от Афганистан, както и нашите МИГ-ове, които сега са на въоръжение, докато се сдобием с нови самолети, да можем да ги ремонтираме. Това сме се договорили – извършва се спрямо хеликоптерите, а сега и със самолетите", каза още Борисов и посочи, че всичко, което се предлага, е одобрено от Европейската комисия.

"Предадох на Путин поздрави от някои колеги от Европа. И като намери време го каня да дойде в България, би било добре да поддържаме добрите отношения. Информирах го и за това, което Европейският съюз прави за Западните Балкани – защото освен магистрали, жп линии, дигитална инфраструктура, има и газова инфраструктура. Влиянието на Русия в Балканите е факт още от Руско-турската война, така че искам да привлечем всички световни лидери, които имат отношение към региона, да помогнат за стабилността, мира, етническата толерантност, да изграждаме, да строим и да не воюваме, а да повдигнем Брутния вътрешен продукт и народите ни да живеят по-добре. Надявам се и президентът Путин да положи всички усилия, колкото е възможно по-скоро конфликтът в Сирия да свърши, за да може съответно и тази мигрантска вълна да спре да тормози Европа", каза още той и посочи че ключовите думи, около които всички трябва да положат усилия, са мир, диалог и компромис. 

"И накрая искам да пожелая на президента Путин успех и добро домакинство на Световното първенство по футбол, което целият свят ще гледа. Нека да мине гладко и най-добрите да победят", коментира премиерът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase