Снимка: архив, Булфото
fallback

Международният арбитраж в Париж още не е взел решение по съдебния спор между българската НЕК и руската "Атомстройекспрот" заради спрения проект за строежа на АЕЦ "Белене", увери енергийният министър Теменужка Петкова.

Тя отрече информациите, че арбитражът вече е взел решение НЕК да бъде осъдена да плати около 600 млн. евро.

"Официална информация не е постъпвала нито в НЕК, нито в министерството", отсече министърът.

Петкова увери, че всички чакат решението и никой не може да каже какво ще е, защото и България има насрещен иск за 110 милиона.

"Надяваме се на справедливо решение, което може би ще излезе в края на май, началото на юни", посочи тя.

Според нея обаче каквото и да е решението, тиражираната сума от 600 млн. евро е нереална.

Проектът за строежа на АЕЦ "Белене" бе прекратен с решения на правителството и парламента през февруари 2013 г. с мотив, че липсват пари.

Арбитражното дело обаче започна далеч по-рано. През юли 2011 г. АСЕ внесе в Париж иск за 54 млн. евро срещу НЕК заради неплатени суми по поръчано и произведено от руските подизпълнители оборудване за АЕЦ "Белене". Дни по-късно НЕК внесе контраиск за 63 млн. евро в Женева за това, че АСЕ по договор е трябвало да изкупи старото оборудване от площадката в Белене, но тя не е сторила това в пълния му обем.

Година по-късно руснаците внесоха допълнителен иск и вдигнаха претенциите си до 1 млрд. евро. Двете арбитражни дела бяха обединени и по последни данни руските претенции са за около 1.2 млрд. евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

Анонимен

преди 8 години

Особеното на базовите мощности в България е, че те са строени преди много години и една по една започнаха отдавна да отпадат, а нови няма, защото се намериха едни псевдоспециалисти, които ни убеждават, че видите ли България нямала нужда от повече мощности за производство на ток. АЕЦ Козлодуй скоро ще отпадне и какво прави? Първото, което ще стане, е че цената на тока ще скочи двойно и ще започнем да внасяме ток, който няма да може да плащаме.

48

Анонимен

преди 8 години

За базовите мощности: 10-15 години и 20 години за АЕЦ. Така казват специалистите и аз им вярвам.Явно ти се имаш за нещо повече от специалистите.То ако беше за 5 години, АЕЦ Белене щяха да са я построили вече няколко пъти. Един път в края на 80-те, втори път след 2002-ра, когато решиха да продължат строежа и трети път след 2009-та.

47

Анонимен

преди 8 години

Тук нещата опират до базовите мощности. Сега в България базови мощности са АЕЦ Козлодуй и трите Марици. Особеното при базовите мощности е, че те се създават за 10-15 години, а ако е АЕЦ за около 20 години. Казано по-просто, ние сега трябва да мислим какво ще е след 20 години и кои ще са нашите базови мощности. Ако се спре един АЕЦ, в ЕС той се замества от ТЕЦ-ове, които в никакъв случай не са по-зелени от АЕЦ-а. ВЕИ са само допълнение за пиковете часове към базовите мощности,ако могат да работят

fallback