Снимка: Булфото, архив

На традиционното събиране на елита на ДПС, по случай настъпването на Новата година, почетният председател Ахмед Доган открито критикува Лютви Местан, който оглави движението, след като той се оттегли от поста, но пък категорично заявява, че няма да се върне в политиката.

Още по темата

"Всички знаете, че съм наблюдател по дефиниция, но явно твърде на сериозно съм се приел като пасивен съзерцател. Но това не означава, че ще се върна в политиката!", завършва речта си той.

Според него обаче движението трябва да се реформира, да се поднови и така да отговори на променения свят.

Доган смята, че има тенденцията за прерастване на глобалната финансова криза в световна политическа криза, която поставя под въпрос стабилността на световния политически ред. Той критикува и инертността на европейските лидери, който според него нямат капацитет да се справят с проблемите, а пък освен това ЕС няма дълбока мотивация за развитие.

"Т. е. съучастници сме в политическа игра с неясни правила и аморфни приоритети. Аз вече дълбоко се съмнявам, поне в някои отношения, не цялостно, разбира се, дали ще има изобщо Европейски съюз. До сега Европа не е показала, че има дълбока вътрешна мотивация да превърне ЕС в единен общ субект с геополитически мащаб. Например, има различни конфликти по света, по отношение на които европейската позиция се свежда до самооправдание, защото ЕС е джудже във военно-политическо отношение", коментира той.

Освен това обаче еднополюсният модел на света не може да остане в този си вид с категоричната доминация на САЩ, защото Китай се развива много сериозно и агресивно, както и Русия.

"И това се случва на фона на пасивната политика на ЕС... Утвърждаването на Русия е необратим процес, който искам да наблюдавате. Русия ще направи всичко възможно тази линия да продължи и, ако е необходимо, дори силово.  От тази гледна точка бихме задали въпроса за НАТО – адекватна  система за отбрана  ли е? Аз само ви съветвам - не приемайте нещата инерциално,  като блуждаещи политически клишета в нашия динамичен свят", обръща се Доган към елита си.

Той предупреждава още, че симптоматиката за политическа криза, започва с криза на толерантността, която пък създава условия за събуждане на  различни национализми.

"Ако някой от ЕС говори реално за приоритет на свободата, толерантността, отговорността и дори на сигурността и стабилността - значи не познава реалността. Няма такова нещо. Не виждам следващите 10 години да има условия за романтична политика. Защото големите, дълбоките пластове на геополитиката се разместват, главно от гледна точка на полюсите и ние не трябва да си затваряме очите за необходимата реформа на нашата партия - като очакване, като адекватно структуриране, и като адекватно действие. Светът не върви на добре. Това за мен е факт, а не предположение. В този контекст, гаранция за нашата сигурност е целостта и стабилността на България", твърди той.

Според него освен Русия, и Турция иска да намери новото си място в световния ред и това може да породи много сложни взаимоотношения и кризи в региона на Балканите и Европа.

"Изобщо новото препозициониране в целия регион е толкова сложен  и подмолен процес, че на този етап трудно могат да бъдат предвидими последиците. Само едно камъче може да обърне каруцата на стабилността в международен мащаб. Това е моето усещане. И когато говорим за политическо време,  за  национално политическо време, ние трябва да си сверим часовниците с това общо геополитическо време, ако не изцяло, поне с европейското политическо време", продължава Сокола.

Той обаче отново критикува ЕС, защото не е на ясно със себе си като идентичност и заради това „ние се намираме в такава ситуация на разкрачен стоеж“.

"Затова, от гледна точка на тази ускорена пулсация на политическото време партията трябва да се реформира с ясен проспект на развитие. А един модел за развитие във всички случаи трябва да включва рисковите параметри за развитие на  Колективното тяло. За голямо съжаление аз не виждам приоритетно мислене за  Колективното тяло. И това е най-важният въпрос, който ние като че ли не поставяме, а го подменяме с текущи проблеми на политиката", анализира още той.

Доган настоява, че иска с политиката да се занимават хора, които разбират от политика.

"Колеги, всеки да прави това, което разбира, а не това, което му е внушено да прави или му е наложено да прави. В това сложно време нещата така може да се объркат, че да си създадем проблеми  за години напред. ДПС не може да се създаде отново. ДПС трябва да се поднови, но не може да се подмени. Дори с подкрепата на съседни държави…", призовава той към своите.

Заради кризата в отношенията между Москва и Анкара заради сваления руски самолет, преки критики отнася лидерът на ДПС Лютви Местан, който след случая излезе с декларация, с която зае страната на Турция като член на НАТО.

"Само си представете потенциалния конфликт между Русия и Турция. За мен беше гаф тази декларация, г-н Местан. Пентагона няма позиция, НАТО няма позиция. Освен това българинът е много чувствителен на тази тема. Тревожността му има силата на исторически архетип. Ами ако пламне пожар какво правим?! Какво правим, ако пламне пожар, господа… Ние сме  в периметъра на потенциални военни действия… Или мислите, че това не е възможно?!  Аз не искам България да се превърне в жертва, не желая  нашия електорат да бъде разменна монета за каквото и да е. Не искам! Всякакви други идеи поставят под съмнение сигурността на живота, политическият смисъл на ДПС. Ако това не го осъзнаваме, значи не сме в час. Едно наше непремерено действие може да породи такива последействия, за които после да се чудим - ама така е било, ама някой не ни е разбрал, не ни е доразбрал и така, нататък“, упреква  Сокола.

Той предупреждава и депутатите от движението да не си въобразяват, че това което правят като политика в парламента няма връзка и със световната, европейската и регионалната политика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase