Снимка: Булфото, архив
fallback

България ще търси подкрепа за построяването на газов хъб в страната по време на международен енергиен форум в София, а според министъра на енергетиката Теменужка Петкова шансовете ни да получим одобрение за реализирането на идеята са големи.

Oще по темата
Основна тема на разговорите днес ще бъде изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Във форума ще участват заместник-председателят на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович, комисарят за енергетиката и климатични промени Мигел Ариас Канете, както и представители на страните от Централна и Югоизточна Европа.

“Аз смятам, че самият факт, че първото заседание на тази група на високо равнище, свързана с изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа, заседава в София, е достатъчно показателен и показва по безспорен начин, че Европейската комисия подкрепя такава една наша идея и стои твърдо зад българското правителство”, коментира тази сутрин Петкова по БНТ.

Министърът обясни, че на днешната среща ще бъдат обсъдени редица въпроси със сигурността на доставките включително и темата, свързана с предложението на българското правителство за изграждането на газов хъб на територията на България.

„Срещата е много сериозна, тъй като и предизвикателствата пред Европейския съюз, свързани със сигурността на доставките, са наистина сериозни“, каза тя.

Според Петкова ние ще успеем да изложим тезата си и да се представи предложението за изграждане на газов хъб на територията на България, защото всички предпоставки за това са налице.

Като плюсове в полза на нашето предложение тя посочи географското положение на страната и добре ситуираната газова инфраструктура у нас.

Министърът обясни, че газовият хъб представлява газопроводи, които са предназначени да доставят газ и да го трансферират до точките, където има необходимост от това.

За да се случи газовият хъб, е нужно да има и хранилище, а ние имаме такова в Чирен, обясни още Петкова.

Според нея първото, което ще спечели както България, така и европейската общност от изграждането му, е сигурност на газовите доставки.

„Най-голямото предизвикателство, което стои пред нас като европейска общност и най-голямата победа ще бъде именно сигурността на доставките чрез диверсификация както на източниците, така и на маршрутите”, каза тя.

По думите й източниците на доставките могат да се различни.

"Много се разчита на доставките от Азербайджан, сериозен е напредъкът ни и по изграждането на интерконекторни връзки с Гърция, Румъния. Работим и със Сърбия и Турция", обясни енергийният министър.

Петкова каза, че България има много добра газова инфраструктура, близо 2000 км газопроводи, но ще се наложи рехабилитация, както и да бъдат построени още 845 км нови газопроводи и още две компресорни станции.

Тя обаче отказа да се ангажира с прогнозна сума за стойността на газовия хъб, както и дали България ще търси финансова помощ от страна на ЕС за изграждането му.

Относно двойните сметки за ток министърът коментира, че проблемите както във Варна, така и във Велико Търново са идентични.

Проверката е показала, че има несъответствие в часовниковите механизми на електромерите, като е налице разлика от половин час.

Експертите са установили, че потребителите на “Енерго-про” не получават фактура за дължимата от тях сметка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Анонимен

преди 9 години

Тия философи Бойко и Добрев само на едни въпрос да отговорят. Да си представим че имаме газов Хъб, от къде ще дойде газа за този ХЪБ и на къде ще отива този газ за да е икономически обоснована инвестицията?

45

ognyanz

преди 9 години

До "мчи да": Газ може да се достави и от Луната, въпроса е: на каква цена, и кой ще плати сметката за газопровода. Русия беше готова да го направи още преди години, но вече реши да мине през Турция и Гърция и да стигне до Италия, която беше основният им клиент и за газта от Южен поток. Сега кой и за какво ще вложи милиарди, за докара газопровод до България, та да бъде разпределителен център. Да се надяваме, че Турция и Гърция ще ни дадат връзка към тях а другото са приказки от 1001 нощ.

44

мчи да

преди 9 години

Газ може да се доставя поне от още 4 държави плюс Русия, точно това е идеята. Дали ще се случи утре сутринта? Не, ще отнеме години, но това е правилният път. А това дали се харесва на р.овч. и кампания си е лично техен проблем.

fallback