Бойко Борисов и Марош Шевчович. Снимка: Правителствена пресслужба

Европейската комисия подкрепя създаването на газови хъбове, които отговарят на всички правила и осигуряват свободния поток на енергията в ЕС. Това заяви комисарят по въпросите на Енергийния съюз на ЕС Марош Шефчович след работен обяд с премиера Бойко Борисов в Брюксел.

Още по темата
На него премиерът Бойко Борисов е представил идеята за превръщане на България в общ разпределителен център на газ за държавите-членки на ЕС в региона. Такъв газов хъб може да снабдява Централна и Западна Европа, както и страни от европейската енергийна общност.

Шефчович обясни, че във връзка с развитието на регионалните пазари на газ комисията подкрепя и българското предложение, но трябват още анализи.

В сряда комисарят по въпросите на Енергийния съюз ще бъде в Москва на среща с енергийния министър на Русия Александър Новак. Шефчович обясни, че „Южен поток“ също ще бъде тема на срещите му. Той допълни, че все още няма официално съобщение на Москва за прекратяване на проекта. Европейският комисар ще сондира и за мнението на Русия по отношение на идеята за създаването на газов хъб край Варна.

На краткия брифинг, последвал обяда, премиерът Бойко Борисов заяви, че България има огромни количества природен газ в находищата в блоковете в Черно море. Той посочи, че с местен добив от блоковете „Хан Аспарух“, „Тевес“ и „Силистар“ ще може да бъде захранен и планираният газов хъб край Варна.

„Към 170-200 млн. куб. метра газ могат да дойдат от нас“, заяви Борисов и допълни, че ако има нова технология, която да опазва околната среда, газовият хъб може да се пълни и с шистов газ „след 10-15 години“.

На работния обяд са били още комисарят по енергетика и промени в климата Мигел Ариас Канете и комисарят по въпросите на бюджета Кристалина Георгиева. Българският премиер беше придружаван на срещата от вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова.

По време на разговорите българската страна е представила всички проблеми в енергетиката на България, сред които удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, проекта „Южен поток“, и създаването на хъба.

Българският премиер предупреди, че рехабилитацията на V и VI блок може да струва скъпо и да продължи дълго време. "Надявам се, че това няма да стане разменна монета и България да попадне между Русия и ЕС в тази проблемна ситуация“, коментира още той.

„Генералът на българската енергетика е българското правителство и граждани, а не Русия“, категоричен беше комисар Шефчович.

Той посочи още, че по време на срещата е постигнато решение за създаване на двустранна работна група, която да разработи план за производство и потребление на енергия в България.

По думите му системните връзки са изключително важни не само за енергийната сигурност на България, но и за целия ЕС.

Комисарят анонсира още, че първата среща за енергийно сътрудничество в Югоизточна Европа ще се проведе в България, но предстои да бъде уточнена датата. На нея ще бъдат обсъдени новите енергийни реалности за региона.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase