Снимка: Архив БТА
fallback

Създаването на специализиран, единен и обединяващ всички функции орган, който да се бори с корупцията, предложи вицепремиерът по европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева по време на Деветата среща между правителството и бизнеса.

За да бъде създаден този орган, е необходимо широко политическо съгласие, допълни още тя.

По примера на Румъния антикорупционният орган трябва да бъде оставен да работи без политическа намеса, натиск и вмешателство. Кунева пое ангажимент да потърси мнозинство, ако за създаването на подобен орган е необходима промяна в Конституцията.

„Трябва да има реформа на контролните органи, въвеждане на оценка за интегритет, подготовка за създаване на независим орган за разследване на корупцията по високите етажи на властта и всички технически облекчения – електронни обществени поръчки, електронна здравна карта и други“, посочи още тя.

Икономическата цена на корупцията в ЕС е 120 млрд. евро, или 1% от брутния вътрешен продукт на общността годишно, отбеляза в своето изявление Кунева. Това е повече, отколкото съюзът изразходва за политиките вътрешна сигурност, тероризъм, имиграция, убежище, опазването на границите, взети заедно“, допълни още тя.

Данните за България сочат, че през 2013 година 58% от фирмите са препятствани да участват в някакъв търг. От 2002 година до 2006 година страната е ратифицирала десетки документи за борба с корупцията, но резултатите не са добри, стана ясно още от думите на вицепремиера.

Икономическото министерство в момента разработва план за намаляването на административната тежест у нас, стана ясно от думите на вицепремиера. По отношение на мерките за намаляване на регулаторната тежест тя посочи, че трябва да се направи преглед на режимите и не просто да се премахне част от тях, за да се отчете автоматично по-малък брой режими, а да се премахнат точно тези регулации, които са безсмислени и пречат на бизнеса.

Така ще останат останат само тези, които имат добър ефект върху бизнес средата у нас, допълни Кунева. За да бъде постигнато това, трябва да се прави и оценка на въздействието на законите, препоръча още тя.

На българския бизнес са необходими още и честно избрани и независимо работещи регулатори, смята вицепремиерът.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

R

преди 9 години

До ИВАНОВЯ сподели, каква беше икономиката ни през 1992. Ама честно сподели.Имахме ли въобще икономика ?Пишеш глупости и забравяш, че има хора, какво е било тогава . Или просто си гледаш тролската надница.

30

незнайко

преди 9 години

Вярно ли е,че Мунева ходи с памперси и затова не се е включила в европейското движение:"В метро без штаны"!За повече информация : През гугъла: " В метро без штаны "

29

Анонимен

преди 9 години

То ако има такъв орган най напред трябва да се заеме със самата Пръмова

fallback