Снимка: Булфото, архив

Минималната работна заплата ще расте още от догодина. Финансовият министър Владислав Горанов потвърди, че предлага тя да нарасне от 340 лв. на 360 лв. от 1 януари и с още 20 лв. от 1 юли.

Още по темата
От 1 януари 2016 година тя ще стигне 420 лв., а от началото на 2017 година се предвижда вече да е 460 лв.

Горанов заяви, че така минималната работна заплата ще се доближи до средната за страната.

Единствената промяна спрямо предложенията в проектобюджета, който беше разгледан на извънредно заседание на Министерския съвет, дойде след консултации със социалните партньори.

Друг от спорните въпроси – за възрастта за пенсиониране, остава без промяна за момента и така тя ще нарасне с 4 месеца от 1 януари, както беше прието в първия кабинет на ГЕРБ. Горанов уточни обаче, че още между първо и второ гласуване ще се търсят дългосрочни предложения, свързани с пенсионната система. 

Бюджетът предвижда още през 2015 г. дефицитът да слезе до 3% от БВП. МФ очаква, че темпът на икономически растеж ще се забави до 0,8%. Планира се увеличение на пенсиите с 1.9% от 1 юли по швейцарското правило. Ще се увеличи и максималният осигурителен доход на 2600 лв.

Данъците няма да се променят с изключение на налога върху лихвите от депозитите, който отново ще стане 10%.

Правителството е решило държавата да предостави заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките до 2 млрд. лв. с фиксиран лихвен процент от 2.95% за 5.5 г. Заемът е във връзка с изплащането на гарантираните депозити в КТБ.

Министърът потвърди, че при изплащането им, което започва от 4 декември, първият безналичен трансфер – от сметка в сметка, ще бъде безплатен.

Горанов заяви, че не е разумно изтеглянето и затварянето на огромни суми в брой „в дюшеците“, защото това би провокирало и битова престъпност.

Няма никаква причина да се създава напрежение и истерия в първия ден от изплащането, подчерта министърът.

Горанов отхвърли обвиненията от опозиция и икономисти в последните дни, че бюджетът не съдържа реформи, с думите, че тези упреци могат да бъдат отправени към всеки един бюджет.

Без особени претенции, че за 20 дни може да се направи най-добрият финансов план, ние гарантираме стабилен и реалистичен бюджет, отсече финансист номер 1.

Рамката на бюджета за 2015 година няма да е основа за постоянна обществена дискусия, декларира още министърът.

Той обясни, че намаляването на разходите за работна заплата не означава съкращаване на хора, а на разходи за персонал.

В бюджета е записано, че на първо място приоритет е социалната политика, следвана от икономическата политика и здравеопазването. По темата с предвиждания нов дълг от 8.1 млрд. лв. Горанов заяви, че тя „на брутна основа изглежда страховита“, но нетният нов дълг се оказва по-малък и от разчетения дефицит за следващата година – около 2 млрд. при дефицит от 2,5 млрд. 

„Докато държавата в следващите години е на дефицит, темата за дълга ще стои и дългът ще се увеличава, затова сме радетели за намаляване на този дефицит, за да не трупаме нови дългове“, заяви министърът. 

След като на извънредното заседание на МС днес бяха приети бюджетите на държавата, на общественото осигуряване и на НЗОК, предстои внасянето им в Народното събрание. Очаква се депутатите да дебатират по тях на първо четене следващата седмица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase