Снимка: архив Reuters

Бизнесът е твърдо против увеличението на минималната работна заплата (МРЗ), защото това ще доведе до загуба на работни места. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев посочи, че анкета на АИКБ сред фирмите, членуващи в нея, показва нарастване на заетостта догодина. Но допълни, че при непремерено увеличение на минималната работна заплата ще се сбъднат правителствените прогнози за ръст на безработицата.

„Всички работодателски организации са категорично против увеличаването на минималната работна заплата и това сме го заявили и на Тристранния съвет, и в писмените си позиции”, заяви пред „Нова телевизия“ Васил Велев. 

Той направи коментара по повод заявката на финансовия министър Владислав Горанов, че може да смекчи позицията си по въпроса. В неделя той заяви, че исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата може да се осъществи на два пъти догодина с по 20 лева.

„Аз съм готов да отстъпя от позицията си за запазване на размера на минималната работна заплата и всъщност ще предложа тя да расте, само че не толкова рязко, колкото бяха предложили колегите на един предходен етап, а на две части в рамките на следващата година – с 20 лева до 360 лева от 1 януари и с още 20, ако няма някакъв сериозен катаклизъм, от средата на 2015 година“, е заявката на Горанов.

Аргументите на Велев обаче са, че очакваният ръст на икономиката е твърде слаб, за да се залага нарастване на минималното възнаграждение. „Тази година имаме очакван ръст на БВП около 1%-1,5%. Догодина се очаква около 1,8%. Имаме ръст на средната заплата 1% за изтичащата година и 1,6% за следващата. И изведнъж 13% ръст на минималната заплата”, коментира Васил Велев.

Според Константин Тренчев обаче увеличението на минималната заплата няма да засегне толкова много хора, колкото работодателите с мислят. „Караме се за пари, които постоянно намаляват. Пари се събират от работеща икономика”, заяви лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.

„За работодателите всеки лев в чужд джоб е лична обида”, заяви Константин Тренчев от КТ „Подкрепа”. „Винаги сме настоявали доходите да се повишават. Всички пищят, че пада потреблението, а това е един от начините да се съживи икономиката”, коментира още Тренчев.

Велев обаче твърдо смята, че нарастване на минималния доход ще доведе до увеличаване на безработицата. „Няма как да има работеща икономика, ако има такива административни вмешателства в нея. 25 години продължаваме да си мислим, че богати можем да станем по решение на ръководството, а не с повече работа и по-малко корупция. Това е основната причина, поради която и следващата година ще продължи да се увеличава безработицата, да намалява заетостта и да се увеличава сивият сектор”, коментира Васил Велев.

Късно вечерта в петък Тристранният съвет приключи заседанието си без подкрепа за Бюджет 2015 г., като минималната работна заплата и условията за пенсиониране бяха сред основните спорни моменти.

Увеличение на минималната заплата с 40 лева до 380 лв. вече предложи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, който в интервю за Investor.bg заяви категоричната си позиция, че ще продължава да настоява за ръст на МРЗ.

Преди седмица председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова пък каза, че е възможен и компромисен вариант - да има повишение, но минималната заплата да не бъде повече от 360-370 лв. Синдикатите пък искат минималната заплата да се повиши на 400 лева.

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase