Снимка: БТА
fallback

Здравният министър Таня Андреева смята, че на лекарите в столичната "Спешна помощ" е оказван натиск, за да излязат на протест.

„Получих сигнали от колеги, че има натиск по отношение на това да излязат на протест, включително и политически“, заяви тя, но отказа да посочи от кого идва натискът.

Oще по темата
Андреева добави, че е говорила със свои колеги от "Спешна помощ", от които е получила сигналите.

Здравният министър съобщи, че в понеделник ще се срещне с работещите в "Спешна помощ".

Според нея оставките на лекарите там са изцяло насочени в посока на защита на настоящия директор Георги Гелев, който беше предложен за уволнение от зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков.

Предложеното уволнение дойде в резултат на разпоредена проверка от Андреева след случая с починалата фотографка Елизабет Димитрова.

Здравният министър обясни, че има предложени 2-3 имена за временен шеф на столичната "Спешна помощ" и ще се срещне с тях, тъй като не ги познава лично, а само по биографии, но не уточни кои са.

По думите й кой временно ще поеме поста ще стане ясно в понеделник.

Вчера Андреева заяви, че резултатите от вътрешния одит на Центъра за спешна помощ в София за периода януари 2012 - декември 2013 година показват редица нарушения, свързани с формиране на работните заплати, грешки при длъжностните разписания, заплащането на нощен и дневен труд. Одитът е установил и нарушения на организацията, както и липса на контрол за дейността, липса на длъжностни характеристики, неефективно разходване на бюджетни средства.

Предложеният за уволнение директор на столичния спешен център д-р Георги Гелев й отговори, че одитът е тенденциозно направен. Той посочи, че лично е сигнализирал за проблемите на спешната помощ, включително и при предходните министри на здравеопазването.

Междувременно днес над 100 протестиращи лекари, медицински сестри, шофьори и санитари, работещи в столичния Център за спешна медицинска помощ поискаха оставката на Андреева по време на протест пред сградата на здравното ведомство.

Те настояват да се направи обективен анализ на състоянието на спешната помощ, а оставката на министър Андреева е поискана заради неприемливи условия на труд и ниски възнаграждения.

В отговор на въпрос защо досега не са протестирали, Милена Димитрова - главна сестра в центъра, обясни пред журналисти, че с исканото уволнение на директора на центъра чашата е преляла.

За периода 2013-2014 г. 47 лекари са постъпили на работа в ЦСМП, а 38 са напуснали, посочи Димитрова. За същия период 31 медицински сестри са постъпили на работа, а 25 са напуснали. Тя цитира данни от Медицински университет в София, според които от 2008-2014 г. само 38 лекари са взели специалност "Спешна медицина".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

работещ в спешна пом

преди 10 години

Заплатите в спешна помощ се изплащат от министерството след като счетоводителите на ЦСМП-тата изпратят ведомости и те се одобрят от финансовият отдел на министерството.След одобрението министерството превежда сумите за заплати.Какви бонуси тогава споменава министърката,че са си разпределяли в ЦСМП София?Да не иска да каже,че изплащат заплати и на незаетите щатове?И защо е толкова учудена,че администрацията е с по големи заплати.Нали тези заплати са определени от самото министерство?

65

Анонимен

преди 10 години

Тая е егати транвестита

64

Анонимен

преди 10 години

Кой ще прави одит на самото министерство сегаГолеми излишни разходи са направени,но резултатите ги виждамеОставките няма да ни излекуват

fallback