Кирил Добрев Снимка: архив, Булфото

Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси е била използвана за разчистване на вътрешнопартийни сметки в ГЕРБ, както и за натиск на местната власт по време на кметския вот през 2011 година. Това стана ясно от думите на Кирил Добрев, председател на временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията. 

Тепърва ще провеждаме изслушвания и ще се запознаваме с фактите. Ще почнем да каним хора, които са засегнати страни. Тази комисия е използвана за две неща. Първо, за разчистване на вътрешнопартийни сметки и смятам да поканим Емил Димитров и Вяра Петрова, - хора, които са засегнати в тефтера. Второ, ще имам специално заседание, посветено на кметове, тъй като преди местните избори тази целева група – кметове и кандидат-кметове, са били под изключителен натиск, заяви Добрев.

Той се ангажира, че ще бъдат направени промени в закона за дейността на комисията. Предложенията ще бъдат направени към края на работата на временната анкетна комисия към НС. 

Още по темата
Той не се ангажира кога ще бъде избран председател на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликта на интереси, защото това е работа на Народното събрание.

Днес досегашният й шеф Филип Златанов подаде оставка. Досега той беше отстранен от поста от съда. Членовете на звеното се оплакаха, че то на практика не функционира заради липсата на ръководител.

Със сигурност губят българските граждани, губи и българската демокрация, заяви Кирил Добрев на въпрос кой губи и кой печели от това, че комисията не функционира.

Той обясни, че след оставката на Златанов неговото място ще бъде попълнено, защото е част от парламентарната квота в комисията и НС ще му намери заместник. Предстои скоро да изтекат мандатите и на членове от квотата на президента и на МС.

Тази комисия се управлява абсолютно еднолично. Подчинението на специализираната администрация на председателя довежда до тези извращения, които са се получили, заяви Добрев. 

Друго становище изрази членът на комисията Емил Радев от ГЕРБ. Според него на заседанието на комисията не е станало ясно дали тя се управлява еднолично. Според него е имало много хора, които са работели по веригата.

Това, което е ставало вътре в комисията, все още не е изяснено и може би на следващо заседание ние взехме и решение да изискаме правилата за работа на комисията, за да се види как са разглеждани преписките, как са завеждани, как се водят преписките, кой е контролирал.

След като видим тези вътрешни правила, ще можем да кажем дали председателят е има такива правомощия, заяви Радев.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase