Ангел Найденов Снимка: БСП

ВВС се превръщат в таксиметрова компания на властта, обявиха от БСП.

Депутатите от левицата се оказаха недоволни от писмения отговор на въпроса, който миналата седмица им даде министърът на отбраната Аню Ангелов за полетите на правителството с хеликоптера „Кугър” и военния самолет „Спартан”.

„Министърът е дал крайно незадоволителен отговор, опитал се е да спести истината”, обясни Ангел Найденов, който всъщност зададе въпроса на военния министър.

В отговора до БСП се казва, че с летателната техника на военните са извършени общо 114 специални задачи. Полетите са разделени на три групи: 47 специални задачи за целите и нуждите на Министерския съвет, министерството на финансите, на външните работи и земеделието.

Във втората група са 13 полета за нуждите на МВР, Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Морска администрация”, която е на подчинение към транспортното ведомство. В третата група специални задачи влизат
54 специални, свързани със стихийни бедствия, трансплантации на органи.

„Приемаме, че те са част от присъщи отговорности и задачи на ВВС”, каза Найденов. „За нас интерес представлява първата група полети. За поредна седмица питаме колко полета са извършени и кого са превозвали?”, подновиха питането си от БСП.

Петър Курумбашев иронизира действията на председателя на парламента Цецка Цачева по темата. „Цачева има „лекарска забрана” да пуска нашите въпроси кой лети с хеликоптерите. Разбираме нейното положение”, коментира Курумбашев.

„Представителите на властта определят интереса ни като дребнавост. И казват, че разходът за хеликоптера е по-малък от три кортежа на автомобили на НСО. Нали като кацнат на място, тях пак ги чакат коли на службата за охрана”, попита Найденов. Социалистите изчислиха, че един летателен час с хеликоптера „Кугър” струва 9810 лв.
„Това са детските добавки на 280 деца”, възмутиха се от БСП.

 „Полет със самолета „Спартан” струва 15 500 лв. Това са детските добавки на 440 деца. Дали това е дребнавост”, продължиха да питат от левицата.

И за пореден път настояха, че искат да знаят каква е сумата, която отива за протоколни нужди на премиера и министрите.

„Да превърнеш военновъздушините сили в една таксиметрова компания на властта. Министърът обяснява, че с полетите се повишава бойната подготовка на летците. Какво точно се повишава”, попита Ангел Найденов. „Наглост е да се твърди, че те така осигуряват нальотите на българските летци”, допълни тезата на колегата си Атанас Мерджанов от БСП.

Социалистите обясниха, че ще зададат и друг въпрос на Аню Ангелов по време на парламентарния контрол - „Какви са причините за масовото напускане на военните летци?“.

Червените обясниха, че очакват да разберат дали властта е ползвала и хеликоптерите, които са на разположение на Министерството на вътрешните работи. „Гранична полиция има авиоотряд, ползвани ли са и техни хеликоптери? Опитваме се да разбирам дали след втория има и трети Авиотряд 28”, завърши Ангел Найденов.

Попитани колко пъти техният председател Сергей Станишев е ползвал същата военна техника, докато беше премиер на страната, депутатите от левицата не можаха да отговорят. „Отговорът на този въпрос не трябва да дойде от нас”, лаконичен беше Найденов.  
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase