Лидерът на РЗС Яне Янев. Снимка: Impact Press Group
fallback

Лидерът на РЗС Яне Янев и червената депутатка Мая Манолова влязоха в остър спор заради създадената вчера парламентарна анкетна комисия, която ще разследва корупцията по високите етажи на властта. Тя ще бъде оглавявана от самия Янев.

Манолова и лидерът на РЗС разтълкуваха съгласието си на съвместно участие в bTV като знак за усилията, които ще положат за добра съвместна работа в комисията.

Доброжелателният тон обаче се оказа непосилен и едва пет минути след началото на разговора започнаха да си разменят остри реплики и да се надвикват.

„ГЕРБ даде начало на предизборна си кампания с лице Яне Янев“, скочи Мая Манолова.

Янев побърза да посочи няколко „грандиозни скандала” от времето на тройната коалиция, които ще станат обект на ръководеното от него ново парламентарно звено, като наблегна на енергийната сфера.

Oще по темата
„На първо място идва енергийната мафия. Тя няма цвят, в нея има така наречените „вечни” хора, които правят всичко възможно да останат на позициите си и отвъртат или затварят финансовите кранове”, каза лидерът на РЗС. Той посочи АЕЦ „Козлодуй” и „Белене” като основните проекти във фокуса на комисията по отношение на енергетиката.

Попитан няколко пъти дали в обсега на разследванията ще попадне и съмнения за корупция, появили се около представители на управляващите, Янев увери, че „разглежданите скандали няма да имат цветове”.

Той обаче отказа да назове конкретни случаи за корупционни практики по време на управлението на ГЕРБ.

„Ще разказвате сънища, ще вадите стари сюжети и ще притопляте стари манджи“, отсече червената депутатка.

Тя даде няколко предложения, с които да се занимае комисията  – „рязането на ухо на бившия шеф на АЕЦ „Козлодуй” по явна поръчка на депутат, мачкането на бизнеса в Монтанско от депутата Аврамов, дървената мафия, приватизацията в „Булгартабак”, облагодетелствалите се ПР служителки в Министерството на земеделието.”

Според нея до изборите тази комисия има две цели - да отклонява вниманието от „провала на управлението на Бойко Борисов и да прикрие корупционните скандали с членове на ГЕРБ.

Манолова припомни думи на колегата си в студиото отпреди година, когато Янев заяви, че „ни управлява най-корумпираното правителство до момента”.

„Така ме цитирате, че ме издигате в култ“, репликира лидерът на РЗС.

Той видя в думите на Манолова „опит на БСП да „иронизира или омаловажи мотивите за комисията, които са сериозни и аргументирани”.

В страната вече има над 300 държавни звена за борба с корупцията, стана ясно още от разговора. Този път обаче комисията ще бъде по-ефективна, защото само парламентът има силата да изиска от всички власти необходимите документи, подчерта Яне Янев.

Според Манолова обаче Янев така се е вживял в новата си роля, че смята, че някой се е притеснил от „предното недоразумение в НС“. По думите й  тази комисия била срам за българския парламент.

„Ако се държите така в комисията, ще ви изгоня!“, отвърна Яне Янев. Манолова пък му подхвърли, че с председателското си място лидерът на РЗС си е гарантирал да бъде VIP гост на всички телевизии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

210

К-Н

преди 11 години

Яне схрускай тая митничарска па*авра !!!

209

Анонимен

преди 11 години

abe vsi4ko e Partizan6tina , kakto po vremeto na Jivkov ot 1940 nasamBalgariana sie Partizanin po du6a

208

241

преди 11 години

Борбата с корупцията беше основен предизборен приоритет на ГЕРБ. Създаването на новата комисия е косвено признание, че борбата с корупцията хич я няма. В сегашния парламент дейността на комисията за борба с корупцията случайно или не е доста анемична. Дълго време комисията бе блокирана. Тя трудно събираше кворум, тъй като представителят на ГЕРБ не се появяваше на заседания. Този депутат е вече бивш, нарича се Николай Коцев и преди дни името му бе замесено в побоя над бившия шеф на АЕЦ Козлодуй Александър Николов. Преди това пък се прочу с необяснимо високия си стандарт на живот и някои не съвсем обмислени изказвания. Фактът, че човек като Коцев беше член на тази комисия, допълнително илюстрира отношението на управляващата партия към нея. Твърденията на пострадалия Николов са само много скандални, но ето че вътрешният министър Цветанов веднага оневини Коцев. И хем каза, че не е замесен в побоя, хем Коцев напусна тихомълком ръководния пост в ГЕРБ Враца. Като отговорник за партийните структури явно Цветанов е посочил Коцев преди няколко години за местен партиен лидер, което в провинцията най-често се припокрива с местния главатар.В парламентарната комисия по корупцията Атака дълго време нямаше свой член, тъй като Волен Сидеров упорито искаше да стане такъв, а управляващите още по-упорито му отказваха. Съмненията, че това противопоставяне беше по-скоро театрално, с цел блокиране на работата на комисията в угода на властта, остават.Със сигурност ГЕРБ е шампион по създаването на органи за борба с корупцията.От тяхната работа забележителни резултати няма. Новосъздаденият орган към МС, известен като БОРКОР, се прочу най-вече с това, че досега не е свършил нищо, но въпреки това служителите в него получиха сериозни финансови бонуси. По отношение на конфликта на интереси също бе създаден специален независим орган. Тази структура трудно може да разсее впечатленията, че работи конюнктурно и служи за саморазправа с хора, станали неудобни на властта. Тя уличи в конфликт на интереси бившия шеф на комисията за отнемане на имущество Тодор Коларов и бившия икономически министър Трайчо Трайков. Но шефът на СГС Владимира Янева, семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов, излезе от нейната хватка чиста като момина сълза.Антикорупционната дейност в България винаги се е провеждала на принципа: повече пара в свирката, отколкото в двигателя. В края и на този мандат паропроизводството за свирката върви с пълна пара.

fallback