Поради липсата на кворум председателят на Народното събрание Цецка Цачева закри днешното пленарно заседание, без да изслуша вътрешния министър Цветан Цветанов за скандалния случай с новороденото бебе в Горна Оряховица.

След двудневно подканяне от депутатите МВР шефът дойде в парламента в 18 часа, но така и не взе думата, за да даде обяснения за разминаването на СРС-тата и медицинската експертиза.

При поименна проверка се оказа, че в пленарна зала са 111 депутати, а за да има кворум са нужни 121.

Така изслушването на вътрешния министър Цветан Цветанов се провали. А първото редовно заседание за 2011 г. на НС ще се състои на 12 януари.

След като се яви пред депутатите Цветанов така и не излезе на трибуната, което предизвика огромно недоволство в залата.

Председателят на НС Цецка Цачева обаче заяви, че не може да накара насила вътрешният министър да говори и продължи по дневния ред.

След като заседанието беше закрито, Цветан Цветанов заяви, че иска да се извини на всички засегнати по случая в болницата в Горна Оряховица.

Още по темата

„Това, с което щях да започна и щях да завърша, е да изкажа едно голямо съжаление към всички лекари, които са се почувствали засегнати. Искам да се извиня на всички, които са се почувствали засегнати. Не е имало нищо лично, не е имало нищо, което да засегне тази гилдия, защото без лекарите няма как да има живот в днешните условия, в които живеем”, каза той пред журналисти.

Той посочи, че не е направил по-рано изказването си в парламента, защото в този момент са се приемали важни законодателни текстове.

Цветанов каза още, че всичко, което е направено, е само и единствено, за да бъдат събрани достатъчно доказателства. Именно поради това е била назначена петорната експертиза по скандалния случай. Той каза още, че не може да оспорва документа, нито да го коментира.

По-рано днес  парламентарните групи на Синята коалиция, ДПС, БСП и депутатите от РЗС поискаха  създаване на парламентарна анкетна комисия, която да разследва случая с бебето в Горна Оряховица.

За сформиране на такава комисия са нужни 48 депутатски подписа. Идеята е тя да разследва кой е възложил подслушване на лекарите, кои са били подслушвани, кога е стартирала преписката по случая и да бъдат изслушани аудио записите от СРС-тата.

Предвижда се комисията да е създадена на паритетен принцип и да извърши проверка в рамките на един месец.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase