Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Министърът на финансите Асен Василев заяви, че по време на срещата с ГЕРБ-СДС и ДПС са се разбрали да бъдат направени корекции единствено в капиталовата програма, записана в проектобюджета за догодина. Това предвижда капиталовите разходи да са 10 млрд. лева, или с 25% повече спрямо тазгодишната.

"Правителството и министърът на финансите се стремят да балансират бюджета от гледна точка на последните промени с дефицит 3%. Капиталовите разходи са тези, които държавата прави с цел да създаде инвестиционна среда и България да привлече чуждестранни инвеститори и проекти. Капиталовите разходи водят до прогрес на държавата", коментира бившият министър на финансите Любомир Каримански в студиото на "България сутрин".

Гостът изтъкна и своите притеснения относно капиталовите разходи: "Тази година имахме разходи около 8 млрд. лв. До края да девети месец капиталовите разходи не надвишават 44% от това, което е планирано. До края на годината планират да похарчат още едни 4 млрд. лв., за да могат да бъдат близо до 100-те процента. Смятате ли, че за четири месеца могат да се похарчат над 4 млрд. лв.?".

По думите му всичко това предизвиква смущение и недоверие и от страна на инвеститорите.

"Почти никога не сме успявали да усвоим повече от 67% от капиталовите разходи. И тази година, ако не ги усвоим, правителството ги заделя, за да може да постигне този 3-процентов дефицит като буфер", каза още Каримански.

Финансистът изтъкна и записаното в актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, че "дружествата ще правят заеми, които са държавно гарантирани".

"Те не се показват в общо в консолидирания бюджет. Това означава, че те са също дълг, който ще бъде изплащан, но скрит", уточни той.

Като пример гостът даде намеренията на правителството да инвестира 3 млрд. лв. в АЕЦ "Козлодуй". Според него стои въпросът защо трябва да вземаме 100% пари, които като дивиденти има АЕЦ "Козлодуй", а след това да накараме централата да вземе заем.

"Правителството, в лицето на Министерството на финансите и министъра на финансите, има слаба оценка от гледна точка на събиране на качествените приходи. Приходната част изостава", настоя Каримански.

Той допълни, че ако дългът продължава да расте, трябва икономиката и производителността на страната да растат със същите темпове, но това не се случва.

"Това е опасно. Ще се задъхаме. Държавата казва, че за 2024 г. има мерки, които трябва да въздействат върху бюджета. Не виждам как мярката за бакшиш може да бъде изпълнима. 3-те процента дефицит не може да са самоцел", на мнение е бившият министър на финансите.

Той засегна и темата за свръхпечалбите на "Лукойл".

"Това, което декларира, си плаща. Друг е въпросът дали се проверява задълбочено дали то отговоря на обемите", добави Каримански.

Гледайте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Пена

преди 5 месеца

Този Велев какъв работодател е като няма нито един служител? Назначени червени калинки от Кремъл, некадърници.

9

Джо

преди 5 месеца

минимална заплата има но минимална икономика няма

8

Анонимен

преди 5 месеца

До 6.Иван Димов/после да го накараш да тегли заем на по-високи цени за мен е престъпление.67 милиарда дълг 2026 е страшно. От къде е тая информация че дългът ще е 67 млрд и че държавните предприятия теглят заеми .Я дай линк да прочета.Това ку звучи като опорки на Възраждане .

fallback