Снимка: Bulgaria ON AIR

Предизборната кампания започна с пълна сила. На 9 юни предстоят избори 2 в 1 за европейски и за национален парламент. Преференциите ще бъдат изключително важни при това гласуване и могат да разбъркат политическите карти.

"Едно от големите неизвестни е нивото на избирателната активност. Когато то е ниско, това означава, че гласуват по-малка част от имащите право на глас български граждани. Вотът, който се получава като действителни гласове - второто неизвестно. Извън избирателната активност е важно каква част от бюлетините, които бъдат подадени на 9 юни, ще бъдат действителни", каза социологът Елена Дариева в "България сутрин".

Когато активността спада и стигаме до вот, ограничен в рамките на твърдите ядра, преференциите повишават своята значимост, подчерта тя.

"На 9 юни имаме съчетание от два вота. Ще се гласува за избори за ЕП, един едномандатен избирателен район на територията на цялата страна, който ще излъчи 17 депутати. Там очакваме активността да е по-ниска, около 35%. За национален парламент - шести предсрочни избори през последните 3 години. Имаме 31 МИР, от които се излъчват 240 народни представители", припомни Дариева пред Bulgaria ON AIR. Делът на преференциите е различен на национални избори и на избори за ЕП. Различен е и прагът, обясни социологът.

"Делът на тези, които участват в разпределението на мандатите за ЕП, е тези, които са постигнали минимум 5,88%. За да участваш в разпределението за тези 17 мандата, трябва да прескочиш тази бариера. При евровота първото място на лидера не е гарантирано. За националния парламент, за да се появиш в този "А" списък, който е за кандидатите, получили валидни преференции, трябва да получиш 7%", посочи Дариева.

Ролята на водача в листата е символична, смята Дариева и даде за пример изненадите при регистрирането на листите за ЕП.

"Листата на ГЕРБ-СДС - бяхме регистрирали едно очакване да видят в листата Мария Габриел, но предпочете да се довери на Росен Желязков. Опонентите видяха знак на реципрочност. Търси се символика. ДПС пък сложиха за водач на листата си единия от новоизбраните съпредседатели - д-р Джевдет Чакъров. Подредбата изразява партийната воля", коментира още тя.

Дариева заяви, че ЕП е важен орган, като цената на един евродепутатски мандат е приблизително четири пъти по-висока от цената на един депутатски мандат у нас.

"Различна е мобилизацията на различните партийни електорати за двата вида избори. С по-голям интерес към евровота се отличават избирателите на "Продължаваме промяната - Демократична България". При ГЕРБ-СДС интересът към вота е по-слаб", допълни тя.

Според нея въпросът за доверието е ключов, тъй като без доверие, няма как да се очаква хората да упражнят правото си на глас.

"Очакваме на изборите за НС да гласуват около 40% от българските избиратели", обобщи Дориева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase