fallback

Вече е факт така наречената "дигитална раница". От Министерството на образованието и науката обясниха, че тя е безплатна и осигурява достъп до електронни уроци за всички ученици от 1 до 12 клас. От ведомството уточниха, че хартиените учебници няма да отпаднат, но съдържанието им ще бъде и в дигиталната раница.

Ще измести ли дигиталната раница хартиените учебници - мненията са поляризирани. И ако едни виждат развитие, други смятат, че нищо не може да замени класическите учебници.

От 15 септември Лили ще е шести клас. Казва, че раниците, пълни с учебници, са много тежки и с всяка изминала година учебниците и учебните помагала стават все повече.

"Мен ме боли гърбът от нея, както и други мои съученици. В училище това е най-често обсъжданата тема, понеже всеки ден се оплакваме. И колкото ни бяха тежки в пети клас раниците, сега се притеснявам колко ще са тежки в шести клас", разказа ученичката.

Лили и майка ѝ са "за" дигиталната раница да замени тежките учебници, защото вярват, че новите технологии са бъдещето.

"Реално нещата ще стават много по-лесни, таблетът ще заема и по-малка част на чина и няма да се оплакваме за раниците", смята Лили.

"Дигиталната раница" дава възможност на учителите да публикуват разработени от самите тях уроци.

"Това цели децата да не носят хартиения носител всеки ден, тоест да имат възможност от всяко кътче на училището, в парка в музея те спокойно от смартфона си биха могли да влязат и да направят. Това ще е от страшна полза за децата", смята директорът на 129 ОУ Александър Чакмаков.

От МОН съобщиха за Bulgaria ON AIR, че "дигиталната раница" филтрира съдържание и предлага на ученика това, което е към неговата програма. И още - ще може да се прави персонализиран "пакет" от учебни материали за конкретен ученик от преподавателя му.

От септември се предвижда съдържанието на раницата да бъде още по-обогатено.

Вижте повече в репортажа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Стефка

преди 8 месеца

Колкото по прости, толкова по добре... В света вече искат ограничаване работата на децата с компютри, таблети, телефони ние пак обратно...

21

Анонимен

преди 8 месеца

НИКОЙ ЛИ НЕ МИСЛИ ЗА ЕПИЛЕПТИЦИТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА ИЗБЯГВАТ ЕЛЕКТРОННИ УСТРОЙСТВА. А ДРУГИ ДЕЦА, КОИТО БОЛЕДУВАТ ОТ ПОДОБНИ НЕВРОЛОГИЧНИ БОЛЕСТИ? НИКОЙ ЛИ НЕ МИСЛИ ЗА ТЯХ. КНИЖНИЯ ВАРИАНТ ТРЯБВА ДА СИ ОСТАНЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

20

Анонимен

преди 8 месеца

А това, че тези деца цял ден ще се взират в екрана на това електронно устройство?

fallback