Снимка: Bulgaria ON AIR

Докато целият свят се занимава с кончината на кралицата на рока Тина Търнър, ние се занимаваме с Бойко Борисов и Иван Гешев. Аз по-горд от това, че Георги Господинов взе "Оскар" за книга, сигурно не съм бил поне в последните 15 години. Това е такъв световен успех, който е еквивалент на "Оскар".

Това каза председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев в студиото на "България сутрин".

Той направи аналогия на успеха на българския писател с този на националния ни отбор по футбол през 1994 година в САЩ.  

"От тази гледна точка, това в културата на България, и то в навечерието на 24 май, е уникален успех", настоя актьорът.  Мутафчиев каза още, че трудът на хората на изкуството в България е "доста недооценяван".

"За мен цената от изкуството е един инсулт. Цената наистина са безсънни нощи, умират нервни клетки", поясни той. Мутафчиев подчерта, че Министерството на културата трябва да намери начин да инвестира в "писатели, творци, хора, които се занимават с изкуство".

Още по темата

"Би трябвало да актуализира средствата, с които ги подпомага", отбеляза той.

По думите му към момента държавата подпомага с 2000 лева еднократно писателите. "За труд, който е денонощен и месеци наред, е нищо", отсече Мутафчиев.

Актьорът смята, че след успеха на Георги Господинов българите ще проявят "огромен интерес" към книгата на българския писател.  "Всяко едно министерство би трябвало да иска да подаде ръка на твореца, би трябвало да му помага по презумпция", смята той.

"Ние всеки ден трябва да се радваме, че сме българи, че говорим на нашия собствен език и да продължим да го разнасяме като мисия, защото иначе рискуваме да загубим себе си като народ, но и да изгубим идентичността си", изтъкна Христо Мутафчиев.

"Естествено е, че е много голям международен успех. Това е преди всичко успех за Георги Господинов и Анджела Родел. Това е успех на двама страхотни професионалисти, които са се събрали - Георги е прекрасен писател, Анджела е американка, която живее в България от много години. Свършили са си точно и професионално работата", каза PR експертът Максим Бехар пред Bulgaria ON AIR.  

Той припомни и други български успехи, като "Оскар"-а на журналиста Христо Грозев за филма му за Алексей Навални, наградата на Димитър Маринов за филма "Зелената книга" и други.  

"Държавата не помага. Но държавата не е помагала и на Пикасо, не е помагала и на Паулу Коельо", подчерта Бехар.  Според него държавата не би трябвало да бъде поставена на първо място в този процес на творците.  

"За мен американският модел, в който няма министерството на културата и модела, в който държавата е поставила културата на пазара, това показва, че може да инвестираш 100 хил. лв. в един писател и може да не инвестираш нищо, както вероятно е направил Георги Господинов", каза PR експертът.  

Според него успехът на Господинов и Родел е еманация на това, че "България е пълна с талантливи, добре образовани и успешни хора".

"Ние ставаме все по-близо до отворения свят. Това е един пример, който да ни вдъхне малко повече увереност. Просто трябва да работим много, съвестно", допълни Максим Бехар.

По думите му Министерството на културата би трябвало да създаде един конкурентен пазар, така че повече хора да знаят за творците и да има повече мотивирани творци, които да излязат на този пазар.  

"Трябва да има добра среда на конкуренция, да могат творците да се конкурират свободно. Нито едно министерство няма общо с успеха на Георги Господинов", посочи Бехар.  

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase