Министър Тодор Танев на заседание на COST. Снимка БТА
fallback

Новият образователен министър Тодор Танев смята, че е нужен нов закон за висшето образование.

Няма как да не се върви към нов закон, защото сега ученето е през целия живот, мотивира се той.

По думите му "висшето образование има нужда повече да бъде вързано с науката и не само с бизнеса". Висшето образование произвежда не само кадри за бизнеса, но и ръководители, географи, историци и други специалисти.

Танев смята, че съперничеството между частните и държавни университети трябва да спре. Според него между различните университети не трябва да има напрежение заради парите, те трябва да спорят само за качеството на образованието и за нищо друго.

Oще по темата
"Твърде долнопробно е, не мога да го понасям и по тази причина от храма трябва да бъдат изгонени любителите на паричните знаци", заяви министър Танев. Образованието е производство, а не е бизнес, убеден е той.

Министърът коментира и идеята за един учебник по даден предмет, която предложи бившият образователен министър Анелия Клисарова. 

Танев смята, че това е спорен въпрос в момента, но добави, че повече учебници може би ще е по-добре. "В никакъв случай не съм за това да има 1000 учебници, защото това разсейва хората и означава много повече средства", коментира министър Танев. Той уточни, че можем да се концентрираме върху "по-малък модел" - примерно два алтернативни учебника.

Според него преди написването на учебниците трябва да се прегледат учебните програми, което ще отнеме време.

Моето мнение е, че решително трябва да се променят и затова има достатъчно натрупани усилия, желания и готовност, остава да има и добро отношение и разбиране по този въпрос, добави той.

Надявам се, че до месец-два ще бъдат направени основите на една нова, по-модерна, като за 21-ви век програмна система на обучението и след това, догодина ще има нови учебници, каза министър Танев, пише БТА.

Министър Танев не пожела да се ангажира със срокове кога ще бъде готов проектът на закона за училищното образование, който се подготвя и чака от осем години. Трябва да обиколя страната, за да чуя мненията, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

даскал

преди 9 години

Нужно е средното да се отдели от висшето!Цедката да е на изхода на средното, ама много да е ситна, а не като сегашните матури, при които 99% всички се дипломират, за да има студенти за прекалено големия брой ВУЗ.Затова въведоха делегираните бюджети в училищата, което на практика значи никакви двойки, никакви поправителни изпити, никакви второгодници! Затова днес учениците от 11 , 12 класове може да ги видите само с по една тетрадка " по всичкология", както те самите я наричат.

12

Анонимен

преди 9 години

Реформата трябва да започне от средното образование. Слагаме каруцата пред коня, както е казал народа. Не е нормално да имаме такова абсурдно, архаично образование, където в култ се издига наизустяването на излишна информация и се толерира индивидуалната работа. Където 12 години дечата учат английски и втори език дори и при направен експеримент в 12 клас се оказва, че не занят как се пише здравей на английски. Колко струва едно такова обучение на държавата за едно дете и какъв е резултата?

11

Така, де. Правилно!

преди 9 години

Да се пишат колкото е възможно повече учебници по един и същи предмет, та повече хора да се облажат с хонорари. Нали знаете за онова деде от ЮЗУ, което лично продава написания от него учебник и си записва кой го е купил. не купиш ли, ще те скъса, макар че ти може да си взел учебника му от библиотека и да си го научил наизуст!Образованието да се върже с науката - такива опити вече има отдавна. Точно определени (деца на този и онзи) биват препоръчвани за докторантура, та после - хоп в БАН.

fallback