Снимка: БГНЕС, архив

Да си млад лекар в България е предизвикателство и въпрос на силна воля, смята кардиологът д-р Диян Господинов, съосновател на Сдружението на младите лекари в Бургас.

Намаляват младите лекари, които заминават в чужбина, подчертава той: "Колегите повече предпочитат да остават в страната и все по-малко заминават в чужбина".

Основно младите лекари търсят възможности за кариерно развитие и израстване, изтъква лекарят. По думите му, "медицината е занаят и трябва да имаш добри учители".

Наредбата от 2015 г. улеснява специализациите, които преди това са били проблем, отбелязва лекарят.

Д-р Господинов работи в частна болница. Има идея обаче да започне работа в общинска структура, където по думите му в последните години в Бургаско нещата се подобряват.

Пациентът трябва да получава качествена и достъпна медицинска грижа, убеден е младият лекар.

Дефицитът на педиатри идва от несправедливите разлики в заплащането в определени специалности. Така определени специалности остават нежелани, коментира кардиологът.

По думите му патоанатомията продължава да е нежелана. В България липсват над 600 психиатри. Също голям кът са общопрактикуващите лекари. Вече няколко хиляди са липсите на общопрактикуващи лекари.

"Различните цени в клиничните пътеки не са справедливи. Не е справедливо да има чак такава голяма разлика", допълва д-р Господинов.

Мит е това, че общият брой на лекарите у нас е недостатъчен, категоричен е младият кардиолог. Той посочва, че в България има близо 30 000 лекари и спрямо броя на населението това е по-добро съотношение от европейското. Проблемът е при медицинските сестри, където проблемът ще се задълбочи, ако не се вземат мерки, допълни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase