Снимка: АФИС
fallback

Доверието в банковата система остава високо, много по-високо, отколкото е нивото на доверие в държавните институции и политическите партии. Това сочи ново социологическо проучване, извършено от Агенция АФИС.

Покрай кризата с КТБ се появиха най-различни интерпретации за причините на случилото се, родиха се теории за тайни цели и планове в сферата на общата дестабилизация на финансовата система и дискредитация на валутния борд, политически ходове, свързани с ускоряване на оставката на правителството. Данните от проучването на общественото мнение свидетелстват, че нито една от тези хипотетични цели не е постигната.

Банките остават най-предпочитаното място за съхранение на личните пари на хората за 40.9% от анкетираните.

Паниката около кризата с КТБ е довела до известно повишение на дела на хората, проявяващи интерес към ценните книжа и трайните активи, но не и до по-висока икономическа активност.

Банките остават най-надеждното поле за запазване на личните спестявания и гарантират, макар и минимална, но сигурна печалба чрез лихвите по депозитите.

На въпрос как трябва да се постъпи, ако КТБ бъде затворена, 74% от анкетираните поддържат идеята законът да се изпълни така, както е замислен и действащ. А именно - да се изплатят само депозитите до 100 хиляди евро.

Намерението за промяна на закона и държавна подкрепа за депозитите в пълен размер се подкрепя едва от една десета от гражданите. Да се изплатят само депозитите с гарантиран произход искат 11.4%, а да се изплатят всички депозити в пълен размер - 11.9% от анкетираните.

Вложителите и притежателите на депозити в другите банки изобщо не се колебаят в оценката си за действащото законодателство и смятат, че то в достатъчна степен и сигурно защитава техните интереси.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

КТБНБ

преди 9 години

Имайки предвид и факта, че вложителите си вложиха парите в банка, която затвори благодарение на системен натиск не пазарен риск не е морален хазарт и няма и как да бъде само, защото надзорника от БНБ е продал и последното си доверие. Банката беше противоречиво прехвалена а собственика й банкер номер 1 няколко пъти. Това е схема за фалит на кредиторите а не лакомия и непремерен риск от страна на вложителите. Държавата трябва да застане зад грешките и да спре с доверие под 100/ недоверие над 100.

31

Анонимен

преди 9 години

Имам огромно доверие на банките. Аз им вярвам напълно в това, че като им дам парите си, те ще раздадат кредити в 10-кратният им размер.Вярвам, че лихвите по тях те ще си ги приберат.А също така вярвам, че моите пари постепенно ще намаляват -заради "такси за обслужване", "месечни такси", "такси за теглене в брой" и още безброй други причини, докато накрая се окаже,че от тях не е останало нищо и може би ще ми се наложи и да им плащам за "удоволствието" да разполагат с парите ми. Блажени верующите!

30

1488

преди 9 години

Ама вие имате пари? Браво на Вас!

fallback