Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Съвременните иновативни специалности са интердисциплинарни, но не само, при нас се изграждат в тясно взаимодействие с бизнеса. Това каза ректорът на ТУ-София проф. дн инж. Иван Кралов в специалния мултиплатформен проект на Bulgaria ON AIR "Бъдещето: Образование 2024".

Бизнесът участва още в процеса на създаване на учебните планове и програми, а след това и в самия образователен процес - практики, стажове, подчерта той.

"Това дава резултати. Бизнесът осъзнава, че не може образованието да стане без неговото участие. За да може младите специалисти да са адекватни, участието на бизнеса е необходимо още от процеса на създаване и обучение в инженерните специалности", категоричен е проф. Кралов.

Техническият университет в София за поредна година е водещ в 6 професионални направления, сред които "Машинно инженерство", "Електротехника, електроника и автоматика", "Енергетика".

"За седма поредна година сме на първо място в рейтинговите класации по тези системи. Това не означава, че трябва да се задоволим с постигнатото, напротив. Има няколко специалности, които са нови и иновативни. От тази година пускаме "Аерокосмическо инженерство", замислили сме още няколко. Те позволяват младите специалисти да имат широка базова подготовка с най-съвременните технологии. Всичко това привлича младите", коментира още ректорът на висшето заведение.

Проф. Кралов посочи, че финансирането на висшето образование е недостатъчно от страна на държавните университети.

"ТУ в София е най-големият университет в страната и има годишен бюджет за наука около 1,2 млн. лв. Аналогичен бюджет на първия университет в Германия - надхвърля 1 млрд. евро. При нас успяваме чрез работа по проекти да осигурим допълнително финансиране", обясни проф. Кралов.

Голяма част от студентите на ТУ-София остават да работят в България, стана ясно от думите му.

"Голяма част от тях работят по специалността си. Има тенденция през последните години на завръщане на студенти от чужбина, които се реализират в България", обобщи той.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 3 месеца

Дрън-дрън. То ако беше само образование добре сички щеха само да учат и немаше кой да бачка на бизнеса. Сичко е направено така че е добре за бизнеса само но не и за народа.

19

към к.18

преди 3 месеца

СУ в тазгодишнта световна класация на университетите също заема място в диапазона 1200+. Мисля, че студентите няма да са очаровани от мястото в тази класация, но ректорът на СУ за разлика от този на ТУ,който се хвали с това постижение, срамежливо си мълчи.

18

Анонимен

преди 3 месеца

Професоре, единственият университет от предВАКовския период,който заемаше място 600+, беше СУ. Сега СУ и ТУ имат класация 1200+. Това хич не е за хвалба. За сравнение: ТУ в Крагуевац Срб : класация 401-500, университетът в Атина - класация 351-400, университетът в Букурещ - класация 501-600. А вие се хвалите, че университетът ви има класация 1200+ ! Засрамете се,професоре!

fallback