Снимка: БГНЕС

„Към европейските държави предимно и според езика, който учи младият човек. Дали той учи английски, немски или френски, това са и дестинациите, които избира. Но напоследък се наблюдава, че всички деца владеят английски и независимо, че знаят немски, френски,испански, те избират да учат на английски, но да живеят в различни държави”.

Още по темата
Това коментира Бистра Илиева, консултант по образование в чужбина пред Нова Нюз.

Нидерландия е една от  дестинациите, където българите избират да учат.

„Но там пък се получи нещо съвсем друго, тъй като има много студенти, но няма настаняване. Много малко  квартири има, дори правителството започва  да се замисля как да увеличава данъците. Всеки, който има свободна стая или квартира да дава под наем, за да може да настанят тези хора”, разказа още Бистра Илиева.

Обмислят дали да направят приема в университетите там  на квотен принцип.

„Засега не им разрешават, правителството все още не е взело това решение. Докато една Дания го направи. Тя направи на квотен принцип приема на европейските студенти, намали го, защото тя би искала хората, които учат да си оставят страната в икономиката”, обясни още консултантът.  

Наблюдава се и ръстна желаещите да учат в Германия.

„Защото и там има много специалности на английски. Испания е новата дестинация, която се открива от младите хора,защото е по-топла, хубава страна, слънчева”, допълни Бистра Илиева. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase