снимка: Bulgaria On Air
fallback

Вече 8 години работим по Закона за образованието, но все още не е готов да бъде внесен в Народното събрание“, каза в ефира на Bulgaria On Air министърът на образованието проф. Анелия Клисарова.

По думите й задачата е изключително отговорна, защото резултатите ще се проявят след 10 години, а тогава ще бъде късно да се поправят грешките.

„Нашите ученици нямат необходимите практически знания, за да се реализират така, както те искат на пазара на труда и в живота. Затова се обмисля в програмите за 7 клас да бъдат заложени и часове по предприемачество“, посочи още министърът. Клисарова обеща, че до месец законопреоктът ще бъде публикуван за обществено обсъждане.

„Нашата цел е по-добър обхват на 5 и 6-годишните деца или така наречената предучилищна подготовка. Доказано е, че ако обхванем тези деца, това помага те да бъдат подготвени за първи клас и следователно по-лесно да усвояват предметите и материала в училище. Има ресурс в почти цялата страна тези подрастващи да бъдат в обучавани в детските градини, изключение правят само два от по-големите градове“, добави министърът на образованието.

Според нея вече нямаме разногласия за това дали да бъде задължителна подготовката на децата на възраст между 5 и 6 години. „Предучилищното обучение ще бъде по избор само за 4-годишните“, допълни Клисарова.

По думите и в законопроекта е заложено и основното образование да завършва в 7 клас.

„Има дискусия относно това след 8 клас какви видове училища да има.

Обсъжда се също така в малките населени места дали трябва да има едно училище от 1 до 10 клас или от 1 до 12 калс, но с профилирани паралелки от 7 клас (по език или професионално образование)“, добави образователният министър.

Според нея важна част от закона ще бъде и насочването към дуалната система. С реформата в българското образование ще бъдат въведени и защитени професии, обучението по които ще се подпомага от държавата и бизнеса. Работодателите ще участват в планирането на учебните програми, които са свързани с практическото обучение и квалификационните характеристики и компетенциите на учениците. Тези неща ще бъдат заложени в Закона за професионалното обучение. Ще бъде регламентирана и така наречената валидация или признаване“, обясни Клисарова.

Тя коментира още, че няма никакъв проблем (и сега в закона е разрешено) да има самостоятелна подготовка или домашно обучение на децата, но ако искат да имат признат клас и да получат диплома, трябва да се явят на изпит.

Вижте целия разговор във видео файла.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

ФилипА

преди 10 години

Ако държавата има практика да слага чип на децата за контролиране на мозъка и това не се знае от единият родител ,не е ли подсъдно ?!? Според мен човек има право на волята си ,на ума си и това да го развива от малък, който злоупотребява с тези неща е престъпник или престъпничка

32

ивета

преди 10 години

В малките населени места къде ще се ходи на практика по тази дуална система.Ще се закрият училища.В Германия и Австрия икономиката е съвсем различна.Ние нямаме тази икономика.Съвсем е различно при нас.Като нямаме подходящи фирми на 60км. как ще се приложи дуалната система.Направена е за големите градове.София не България.

31

Анонимен

преди 10 години

Предлагам в средното образование да се въведете учебен предмет - "ПравоГОВОР", потресена съм, как масово се говори на диалект, а скорошно изследване показва, че 50 % от хората считат този начин на говорене за правилен. Учители, журналисти, включително и г-жа министърката говорят неправилно. Нормално ли е това? Може ли да завършиш българска филология, да учиш децата и да говориш на диалект. В БГ може. Министърката говори за вишОто образование, за тОз университет....за каква промяна се говори?

fallback