Снимка: Reuters
fallback

Общ преглед

Отрезвяваща картинка се откри пред очите на жителите на остров Капота, Индонезия – мъртъв кит изплува от морето, а в стомаха му бяха открити над 6 килограма пластмаса.

При аутопсията, експерти от WWF разкриват, че в деветметровият бозайник е имало 115 чаши за кафе, 4 пластмасови бутилки, 25 торбички, 2 джапанки и още хиляда разнообразни предмети.

Oще по темата

Случаите на морски обитатели, които умират в следствие на замърсяването с пластмаса зачестяват – те са три пъти повече в последните години. През юни още един кит изплува на брега на Тайланд, а в стомаха му бяха открити близо 80 торбички или общо 8 килограма материал, който не позволявал на животното да се храни.

Според изследванията, хиляди морски обитатели умират всяка година от натравяне с пластмаса, но хората страдат също.

С приемането на рибна храна, в човешкия организъм също попадат вредни вещества. На година, в тялото ни се натрупват близо 11 хил. пластмасови фибри.

Най-много боклуци идват от реките в Африка и Азия, но виновни за ситуацията са всички. По настояване на еколозите в много държави се въвежда ограничение на използването на пластмаса – забраняват се торбичките, чашите и сламките. Но това е едва началото. Според експертите, ако не се заемем с проблема сериозно, до 2050 година, в океаните ще има по-голямо количество пластмаса, отколкото риба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 5 години

Не са виновни хората, които консумират и хвърлят. Виновни са тези, които произвеждат и налагат да се ползват. Дали ще си хвърлиш чашката в коша или на улицата и при двете положения, тя ще се озове на едно и също място - сметището. Не си правете илюзии, че тези, които си изхвърлят отпадъците на определените за това места са праведни, а другите не.

11

Анонимен

преди 5 години

Дайте си сметка, докъде са стигнали боклу ите и в какво огромно количество са, щом са погълнати от кита с планктона, като се има предвид, че китовете обитават най-дълбоките места.

10

Анонимен

преди 5 години

Виновен е всеки който изхвърля пластмасови опаковки, не само в морето, а и на улицата и в общия ***... Промяната е много трудна и от културна гледна точка.. Например нищо и никакво отлепяне на хартиените етикети които са за друг контейнер.. Мързел или нямане на време или възможност все тая....

fallback