Снимка: Булфото
fallback

2009-а, изглежда, не беше нищо особено. Животът във виртуална медия е като изкачването по стълби след женски задник. Ъпдайк казваше, че това е усещане, пропито от вкуса на непозволеното. А всичко непозволено за българската преса беше приютено в нета.

Но защо животът в медията, а не времето, прекарано с нея? Защото вече е невъзможно да разграничим едното от другото – всеки ред, който сте драснали някъде из нета, е момент от живота ви.

Както и изкачването на стълбите след... някога записвахме имената им в дневници.

Тук е и първата съществена промяна – за разлика от минали години можем да обобщим големите събития в живота ни по статусите в социалните мрежи, а не от драсканиците в лични дневници.

Втората промяна също започна виртуално (най-вече в блогосферата и форумите), а кулминацията й беше на твърде хлъзгав терен: Януари. Протест пред парламента. Надписите от плакатите: "Развитие и обществен контрол на студентските общежития и столове", "Никакви деца в дискотеките", "Пенсионери, студенти и трудов народ, изхвърлете боклука със сигурен вот", "СБАЛ по кардиология във В. Търново спасява и лекува без договор с РЗОК, а лечебницата в Г. Оряховица не работи, но има договор с РЗОК", "Убивайки природата, убивате себе си", "Да спасим Иракли"... Пълен текстолингвистичен хаос.

В редакцията телефоните не млъкват от тримата репортери на протеста. А в това full coverage на събитието пропускаме нещо, което ще ни избоде очите: Всички участници в протеста приеха съпричастността си в него като лична терапия, която може да приглуши травмата от различните им проблеми. Имаме генерация, която е недоволна от живота си, но трудно обяснява защо. Имаме генерация без ясна кауза, поети и лидери. Нещо като да обърнеш гръб и да си тръгнеш гузно още докато изкачваш стълбите.

Третата промяна може да бъде обяснена така: "живеем по-дълго, но не така подробно и на къси изречения" (Вислава Шимборска).

Никога преди не сме произвеждали толкова много лични новини, фотоси и истории някъде из мрежата (включително и тук, в коментарите под всеки материал), а вниманието и грижата около тях не са ни отнемали тревожно дълго време.

Все едно изкачването по стълбите да се е случило единствено в два-три последователни статуса във Facebook.

Това не са най-важните неща от 2009-а, но и тя не беше нищо особено. Защото личните ни кратки изречения, тоест новините, подозрително се повтаряха. Затова беше забавно. А после – отегчително.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

DOKTOR

преди 13 години

OTGOVORA E O4OVADEN:NIE NE HARESVAME ISLAMSKIA MORALEN MODEL.NE SME GO HARESALI I PREDI 600 GODINI.KOGATO TURCITE VAZLIUBJT HRISTIANSKITE NORMI NA POVEDENIE I MORAL,DA ZAPOVJDAT,6TE GI PRIEMEM.ZASEGA OBA4E TAKAV VARIANT NE SE O4ERTAVA.ZATOVA VSEKI DA SI VARVI PO SVOJ PAT.STIGA VE4E SA CIVRILI ,4E NE GI 6TEM.ZATOVA PA OBAMA GI ISKA.EI J ,DE E AMERIKA -DA ZAMINAVAT.

19

нмп

преди 14 години

С думи проти- я се дръжте естествено бе!

18

нмп

преди 14 години

кух си ти, не годината (1) прстести с обща кауза имаше през цялата година, разгледай архива. (2) интернет е нормалния живот вече, ако не можеш да се справиш с тази мисъл се връщай в 80-е. Кой е забравил да говори помежду си?! През интернет и най-скучния зубър говори с някого! Замлъквали в монотонността на живота си... Текст на Васил Найденов?! (3) Всеки език е меден звън за този, който го разбира. Аре и ти със здраве!

fallback