Снимка: Корицата на "Кризата на Еврото. Поглед отвътре"
fallback

Структурни реформи и финансова дисциплина по места, нови правила за влизане в ЕС и банков съюз с равнопоставени участници са част от темите, които ректорът на Руската икономическа школа и бивш вицепремиер и финансов министър на България Симеон Дянков разглежда в книгата си “Кризата на еврото. Поглед отвътре”.

Издание на базирания във Вашингтон Институт за международна икономика „Питърсън”, книгата излиза в Европа на 23 юни. Симеон Дянков започва представянето й с премиери в Германия, Австрия, Белгия, Великобритания и Франция.

„Симеон Дянков ни отвежда в дълбините на неотминалите ни тревоги и допринася значително към европейския дебат за реформите”, казва шведският финансов министър Андрес Борг, който заедно с Лешек Балцерович е сред първите рецензенти на книгата.

Дянков анализира причините за кризата, проследява събитията зад вратите на Екофин и предлага решения за намаляване на бъдещи рискове. Той търси отговори къде е пределът на идеята за обединена Европа и дали решенията са в повече централизирана политика.

Привърженик на единния банков надзор при равнопоставеност на участниците, противник на данъчната хармонизация и оптимист за еврото, бившият финансов министър на България развива четири идеи за стабилна обща валута: приемане на еврото от бъдещи страни-членки още с влизането им в ЕС;  въвеждане на правила за финансова стабилност в националните законодателства; намаляване на тежестите за бизнеса; неизбежни структурни реформи в администрацията, осигурителните системи и пазара на труда.

„Институциите не бяха подготвени да се справят. Решенията се вземаха бавно и с недостатъчно разбиране какво става с икономиките по места”, отбелязва Дянков. „Изгуби се време в тактики на изчакването. Имаше и сочене с пръст на обичайните заподозрени - американските банки, рейтинговите агенции, политиците от Южна Европа, докато проблемът беше другаде”, допълва той.

Дянков отделя място и за процесите и събитията у нас - от формирането на правителството през 2009 г. до драматичните дни на оставка насред февруарските протести. Бившият вицепремиер прави равносметка за цената, която е трябвало да се плати, за да се предпази България от най-лошите последици на кризата. Дянков анализира какво страната ни загуби от забавените реформи, като търси и исторически причини в липсата на лустрация и запазено влияние на старите служби.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

гнида

преди 9 години

Как може тая гнусна гад, която едвам не уби българския народ да излиза с книга? Ако има книги които трябва да се горят преди да се прочетат - това е книгата!

6

Барозо

преди 10 години

Дянков е слуга на противниците на силното Евро видяхме го колко струва с посната му пица да ходи да продава сандвичи в Бургер кинг в някой египетски корорт

5

П.Петров

преди 10 години

Дянков имаше само един неуспех в България - не намери начин да се справи с банковия картел.В нормална законова държава, фискалната политика, която водеше щеше да доведе до сериозно падане на лихвите по кредитите, а не само по депозитите. Това щеше да освободи пари в пазара и да стабилизира икономиката.Уви ! България е държава на мутро-олигархията, икономиката е монополизирана и картелирана от тях.

fallback