Снимка БГНЕС
fallback

Черно море не принадлежи на Русия, защото там има и други държави, включително Украйна, Турция, Румъния и България. Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски, който вчера чрез видеоконферентна връзка говори пред делегатите на 14-годишния Аспенски форум за сигурност, съобщи БТА, позовавайки се на Укринформ.

"Наистина търсим начини (за деблокиране на Черноморската зърнена инициатива - бел. ред.). Разговаряхме с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, аз лично говорих с него. Разговарях с президента Ердоган, за да обсъдим кризата. Виждаме начини за излизане от нея. Ако успеем, ако Ердоган успее, ако ООН стане още по-силна, мисля, че всички ще станем свидетели на успешно развитие на нещата", каза Зеленски.

Той подчерта, че Черно море не принадлежи на Руската федерация: "Там са Украйна, Турция, Румъния, България. Ние разговаряме с всички държави от Черноморския регион. Имаме съществени прагматични човешки отношения и, което е много важно, правни отношения с всички, освен с Русия. Русия смята, че Черно море е чисто руско", заяви Зеленски.

В същото време президентът отбеляза, че както на обществото, така и на армията в Русия им липсва мотивация и единство, тъй като Руската федерация не може да постигне нито победи на бойното поле, нито в икономическата сфера.

Украинският лидер също така призова света да не губи единството, което е нещо задължително за победителите в днешната реалност.

Укринформ припомня, че на 22 юли 2022 г. в Истанбул Украйна, Русия, Турция и ООН, подписаха споразумения за деблокиране на украинските пристанища и за възобновяване на износа на украинско зърно. Три украински пристанища - Одеса, Черноморск и Пивден - бяха деблокирани за преминаване на граждански плавателни съдове. В рамките на Черноморската зърнена инициатива по море се изнасяше не само зърно, но се осъществяваше износ на минерални торове. За цялостен надзор и координация на прилагане на тези договорености в Истанбул беше създаден Съвместен координационен център, който действаше под егидата на ООН. На 17 юли Русия заяви, че преустановява участието си в споразумението с Турция и ООН по Черноморската инициатива за износа на зърно, припомня Укринформ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

77

до к.80

преди 10 месеца

В к.80 отговорих, че Китай с неговото 1,3 млрд. население,макар че е на първо място по добив на жито с 17% от световния добив, внася жито, Индия е на второ място с 12,5% от световния добив се самоосигурява и само в сушави години внася жито, Африка си доставя зърно основно чрез организацията БРИКС, член на която е Русия. Така че това жито, за което ревете, че е нужно на Африка, завива на Запад и северозапад в Европа. Това го знаят португалецът Гутиереш, Урсулата и 70-годишният испанец Жозеп Борел

76

PS към к.81

преди 10 месеца

САЩ и Канада са на 4-о и 6-о място съответно с 8,4% и 4%. Те се задоволяват сами с производство на жито и не изнасят зърно. А Украйна осигурява пшеница на ВБр, затова Гутиереш реве, че светът се нуждае от жито и гладува, Дания,Холандия- отчасти и скандинавските държави. Във Финландия,Швеция, Норвегия пшеница по фиордите не расте.

75

Анонимен

преди 10 месеца

До НЯКОЙ Русия е на 3-о място в света по производство на жито след Китай и Индия - 8,4% от световния добив, Франция е на 5-о място с 5,2%, Германия е на 7-о място с 3,5%, следват Пакистан и Австралия, а Украйна е на 10-о място с 3,1%. Така че не Украйна, чиито добив на жито е почти 3 пъти по-малък от този на Русия,храни Европа, а Франция и Германия. Русия храни Африка,държавите от Близкия Изток и голяма част от Азия.Китай с неговите 1,3 млрд.души,произвежда 17% от световния добив и купува жито.

fallback