Reuters

Ключова роля играят два хормона, типично женски - естроген и прогестерон. Благодарение на тях основно се регулира менструалния цикъл, като естрогенът има отношение към узряването на яйцеклетката, и наличието на менструация като цяло, и прогестерон, който подготвя маточната лигавица да посрещне евентуално оплодената яйцеклетка.

От един момент, с напредването на репродуктивната възраст, количеството естроген и прогестерон, което се синтезира от яйчниците, започва да намалява. Това и бележи началото на периода преди менопаузата, пременопаузата.

Спад в нивото на женските полови хормони се забелязва обикновено след 35-годишна възраст. По принцип първоначално е по-изразено намаляването на прогестерона, което вече създава проблеми със зачеването. Реално жената започва да губи фертилитета си много преди да забележи предвестниците на менопаузата.

С течение на времето отделянето на естроген и прогестерон намалява до степен, до която се губи и отпада менструалната цикличност. През този период жената забелязва промени в обичайните за нея характеристики на менструалния цикъл и менструалното кървене, като скъсяване продължителността на мензиса, промяна в обилността му, неговото по-често настъпване или напротив, прескачане на месеци. Менопаузата не настъпва изведнъж.

Менопаузата за нашия етнос настъпва между 49 – 52 години. Симптомите й обикновено се „обаждат“ поне 2-3 години по-рано.

При някои жени обаче менопаузата се проявява много по-рано от тези 45 години. Тогава се говори за преждевременна менопауза.

Целия материал може да прочетете на Puls.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase