Снимка: архив, Reuters

Половината от българските семейни лекари страдат от синдром на изпепеляването, сочи проучване, направено сред  общопрактикуващите лекари в България.

Данните бяха представени от председателя на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България д-р Любомир Киров, по време на конференция.

Синдромът на изпепеляването се характеризира с емоционално изтощение, деперсонализация, депресии и др. Той е състояние на физиологично, емоционално и умствено изчерпване, характеризиращо се с хронична умора, чувство за безпомощност и безнадежност, развитие на негативно себевъзприятие и отношение към работата, живота и другите хора.

Най-често той се развива при работещите в различните сфери на здравеопазване, образование, обслужване, занимаващи се всекидневно и интензивно с проблемите на други хора.

Около 75-80 на сто от личните лекари в България страдат от стрес, като близо 20 на сто от тях са засегнати от тежката му форма, допълва д-р Киров, цитиран от БТА. 

63 на сто от общопрактикуващите лекари смятат, че насилието над лекари в различните му прояви расте. Това е показало анкетно проучване, извършено преди половин година в Словения, Македония, България, Черна гора и Турция.

Лекарите, участвали в анкетата, са заявили, че най-често се сблъскват с неприлични коментари, оспорване на диагнозата и обиди. Немалък процент от тях са се сблъсквали с физическо насилие и дори нараняване от страна на своите пациенти.

При анализа на данните е посочено, че една от  основните причини за агресията се крие в недостатъците на здравната система – ограничен достъп, липса на добри условия и апаратура, много бумащина и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase