Снимка: БТА
fallback

По-малко от два дни преди да отпаднат ограниченията на пазара на труда за българи и румънци френският в. "Монд" публикува серия от статии по въпроса, в които акцентира, че след идването на полския водопроводчик на Запад сега ЕС е притеснен от румънския селскостопански работник и от българския строител.

Масов приток на имигранти обаче е малко вероятен, допълва изданието. Вестникът се спира основно върху притесненията на Лондон относно приток на имигранти от двете страни и подчертава, че с всеки ден британските вестници умножават "агресивните" първи страници срещу двете най-нови членки на ЕС. Британският премиер Дейвид Камерън дори не се поколеба да постави под въпрос свободното движение в европейското пространство, което е един от стълбовете на ЕС, допълва вестникът.

Изданието припомня, че България и Румъния са недолюбваните членове на ЕС, в които нивото на корупцията е все още високо, а устройството на правовата им държава все още крехко.

Вдигането на трудовите ограничения за българите и румънците извади наяве ново разделение в ЕС. Във Великобритания, Франция и Германия редовно се "развява призракът" на нископлатените работници от балканските страни.

Oще по темата

Освен това въпросът с работниците от България и Румъния се смесва и с този за ромите, припомня в. "Монд".

Румънските и българските работници обаче присъстват на пазара на труда на редица европейски страни още преди отпадането на ограниченията. Във Франция например от 2008 г. има списък със 150 професии, страдащи от недостиг на кадри. Множество български и румънски лекари и медицински сестри дойдоха във Франция, за да запълнят "пустините от работни места в медицината". През октомври 2012 г. списъкът беше разширен на 291 професии.

Освен това румънците и българите присъстват на пазара на труда и по силата на директивата, според която едно предприятие, базирано в чужбина, може да изпраща редовно служители в друга страна за изпълнение на определени услуги.

През 2011 г. например от 145 000 такива работници, декларирани във Франция, 13 160 са били от Румъния, а 5745 от България.

Още след приемането на София и Букурещ в ЕС от двете страни по посока Южна Европа потеглиха 2 милиона румънци и 300 000 българи, привлечени от благоприятната тогава икономическа и юридическа ситуация. Въпреки кризата е малко вероятно онези от тях, които са се настанили в Испания или Италия, да напуснат тези страни, посочва френският всекидневник.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Ханко Брат

преди 10 години

Сега 20-30милиона българи на коне с конски опашки вързани на копията си ще допрепускат набързо до Англия и ще превземат кралството от вътре,ще изядът жените и децата барабар с усигуровките им !!! Е ??? Кажете ми,има ли по *** от талибаните англичани ????

15

Златен лъвчо

преди 10 години

До gorituzДжизие, братко, е данък плащан от немюсюлманите в Отоманската империя. Обосновката, *** да плащат този данък, е взета от Корана. С него те откупуват живота си, сиреч покорителите благоволяват да им позволят да живеят, а не ги избиват, но искат от тях да си заплатят за правото на живот. Ако ти се струва жестока и налудничава логика, значи си съвсем у ред.

14

койчо

преди 10 години

***, българче и турче получили двойки в училище.*** към ***: ***, ич да не ти пука! Още малко и заминаваме в Англия!Турчина към турчето: ***, не се коси! Заминаваме за Диарбекир - перлата на Турция!Българина хвърлил як бой на детето. Защо бе тате? Другите не ги бият!Бащата: Те като се изнесат ние ще трябва да управляваме тази пуста България! Учени хора ще са нужни!Хайде НАЗДРАВЕ!!!

fallback