Снимка: архив, БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц разкритикува призивите за отслабване на Европейския съюз като саморазрушителни и безотговорни, предаде Ройтерс.

Някои популисти искат Германия да напусне ЕС, други - да го отслабят, а трети виждат в Русия и Китай модел за подражание, каза Шолц във видеообръщение по случай Ден на Европа. "Какво саморазрушително безумие!", възкликна той в своето послание месец преди предстоящите избори за Европейски парламент.

Проучванията на общественото мнение отреждат рекордно високи резултати за националистическите и евроскептичните партии. Очаква се избирателите да накажат традиционните партии за това, че не успяха да обуздаят високата инфлация, да ограничат имиграцията и да осигурят достъпни жилища и здравеопазване, отбелязва Ройтерс.

По-рано тази година съпредседателката на германската крайнодясна партия "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел призова в страната да бъде произведен референдум за членството в ЕС и за ограничаване правомощията на Европейската комисия.

Днес Шолц каза, че европейското единство е от първостепенно значение на фона на войната на Русия срещу Украйна и на несигурността преди президентските избори в САЩ през ноември. "Колко безотговорни трябва да сте, за да поставяте нашата обединена Европа под въпрос в такива времена?", попита лаконично той.

От своя страна редседателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази опасения от германската крайна десница, като я обвини в "пропаганда за Путин" и "шпионаж в полза на Русия" - месец преди европейските избори, предаде Франс прес.

В речта си на конгрес в Берлин на германския Християндемократически съюз (ХДС, партията, към която принадлежи бел. АФП) Фон дер Лайен заяви: "Алтернатива за Германия" (АзГ) първо се домогва до народа и родината, а след това ги предава, като ги предава на автократи."

"Те трябва да се срамуват от себе си", каза тя.

В момента социологическите проучвания отреждат на АзГ 15 процента от гласовете на европейските избори през юни, което я поставя на второ място след консервативния блок (ХДС и баварската му сестринска партия ХСС, бел. АФП), които в момента са в опозиция в Германия.

Основана през 2013 г., тази антиевропейска и антиимиграционна партия, която през февруари разполагаше с подкрепата на 22 процента от избирателите, отбеляза спад в популярността си след поредица скандали, в които беше замесен водачът на листата ѝ за европейските избори Максимилиан Кра, отбелязва АФП.

Той е обект на предварително разследване от страна на прокуратурата в Дрезден по подозрения, че е получавал руско и китайско финансиране, а един от бившите му сътрудници в Европейския парламент е заподозрян в шпионаж в полза на Китай.

"Не можеш да изградиш държава или Европейски съюз със слуги на Кремъл, разрушители на демокрацията и екстремисти", заяви Фон дер Лайен, която се стреми към втори мандат начело на Европейската комисия.

Председателката на ЕК, която е представител на дясната Европейска народна партия (ЕНП) - най-голямата група в Европейския парламент, изключи каквото и да било сътрудничество по европейски въпроси с групата, към която принадлежи АзГ - "Идентичност и демокрация", в която влиза и френската партия "Национален сбор". Тя обаче оставя отворена вратата за съюзи с Европейските консерватори и реформисти - политическото семейство, ръководено от италианската министър-председателка Джорджа Мелони, което включва и крайнодесни групи като "Вокс" в Испания и "Реконкиста" на Ерик Земур във Франция, отбелязва АФП, цитирана от БТА.

"Това ще зависи от състава на (Европейския) парламент и от това кой в коя група е", каза Фон дер Лайен в края на миналия месец, предизвиквайки възмущение сред социалдемократите и "Зелените".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase