Строители от Източна Европа правели социален дъмпинг в Белгия. Снимка: архив, Булфото
fallback

Работници от Източна Европа, основно в областта на строителството, участват в социален дъмпинг в Белгия, оставят местни служители без работа и застрашават с фалит местни фирми. Това съобщава във водещо заглавие тази сутрин вестник "Соар".

Изданието се позовава на депутата Давид Кларинвал (Реформаторско движение), според когото основно източноевропейци са свързани с нелоялна конкуренция на белгийския трудов пазар.

Правилата в Европейския съюз дават възможност от 1996 г. европейски граждани да бъдат наемани от компании в друга държава от Общността за извършването на определена дейност. Предвижда се те да бъдат наемани за срок до шест месеца, като разрешителното им за работа може да бъде удължавано еднократно.

Измамите най-често се правят, като компания, регистрирана в някоя страна от ЕС, "командирова" работници в друга държава от Общността.

Така командированите работници получават заплата, превеждана в приемащата държава, но плащат осигуровките си в своята родина. Системата за контрол на плащането на осигуровките и другите данъци е несъвършена, което най-често води до измами.

Oще по темата
Често извън Белгия биват регистрирани компании "пощенски кутии", които имитират съществуване, само за да имат юридически правото да наемат чуждестранна работна ръка. Те се ползват от възможността да плащат данъци извън Белгия, с което едновременно спестяват разходи, ако изобщо плащат задължения, а същевременно не допринасят за белгийската социална система.

Друг проблем за белгийските власти е, че чуждите строители работят за надници от 20 евро на час - близо два пъти по-малко от възнаграждението, получавано от белгийците. Така по-малките белгийски компании са застрашени от закриване, а останалите биват изтласквани от пазара. Според официални данни, представени във федералния парламент от министъра по заетостта Моника де Конинк, през 2009 г. в Белгия са били подадени над 217 000 молби за издаване на разрешение за работа от чужденци от ЕС. През 2011 г. броят на молбите е надхвърлил 337 000. В този случай допълнителен проблем е контролът на заявителите, тъй като белгийските власти имат нуждата да проверяват дали те плащат в своята родина дължимите данъци.

Белгия очаква проблемът да намери решение на равнище ЕС, с по-добър обмен на данни между европейските трудови инспекции.

Кралството планира да въведе електронен регистър на чуждестранните временно наети работници, с което контролът да бъде улеснен. Наскоро властите откриха сайт, предназначен специално за подаването на анонимни сигнали срещу възможни измамници на местната социална система, пише БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

123

преди 10 години

А ние проплакахме от техните "инвеститори" - експлоататори и палачи на родния бизнес !!!

14

Анонимен

преди 10 години

Белгия проплака от строители от Източна Европа te edni stroiteli, koito tepurva se uchat kak se raboti, i dokato se nauchat sasipvat suma si materiali, che iskat i da im se plasta.da stroqt v sobstwenite si durjawi

13

Луди хора

преди 10 години

Това е статията:lesoir.be/273892/article/actualite/belgique/2013-07-03/dumping-social-explose-en-belgiqueНикой дори и не споменава, че източно европейци взимали 20 евро на час. Това е абсурдно. Авторе, за какви ни имаш?

fallback