Снимка: Булфото
fallback

Стандартът "Стара планина" няма да се променя и в него няма да се допуска наличие на соя. Това решиха Експертният съвет по безопасност на храните към НВМС и работната група, разработила стандарта, информираха от НВМС.

Oще по темата
Съветът и работната група взеха решение съдържанието на соя да се изследва по акредитирания метод ELISA Скрийнинг на референтната лаборатория в Германия.

С него се установява наличието на соя в месо и месни продукти с точност до 0,1%. Анализите ще се извършват в лаборатория на НВМС и ще бъдат окончателни за изследваните продукти.

Асоциацията на месопреработвателите в България се противопостави на изразеното от животновъдите желание да се въведе изискване да се използва само българска суровина за продукти, произвеждани по стандарта "Стара планина".

Очаква се решенията на Експертния съвет и работната група да влязат в сила през следващата седмица.Месопреработвателите категорично са отказали да финансират лаборатория за изследване на количеството на соята в месните продукти по стандарта „Стара планина”, каза пред „Фокус” председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев.

 „Оказа се, че имаме достатъчно лаборатории у нас”, каза Вътев. Председателят на асоциацията бе категоричен, че по време на заседанието месопреработвателите не са се противопоставили на изразеното желание на животновъдите в стандарта да се използва само българска суровина.

„Това е абсурд, никой не се е противопоставил на нищо – просто в България се произвеждат 30% от необходимото месо и 70% се налага да се внася”, каза Вътев.

„Вече ми се повръща от тази „Стара планина” фирмите отказват да го правят – можете да го напишете това, не ми пука вече от никого, дотегна ми да се занимаваме с молекули и с наночастици”, обясни още Кирил Вътев.

Според него в момента е много важен въпросът – след сагата със соя в „Стара планина” има ли спад в консумацията на месни продукти у нас. „Това е въпросът – кой вече иска да консумира „Стара планина” и още по-важно – кой ще иска да я произвежда, след като всеки носи риска да му дойде гръм от ясно небе и да го упрекнат за нещо, за което и хабер си няма, как да се работи в такава среда?”, каза Вътев.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

Дрът комсомолець

преди 13 години

Хихихи,забравих да спомена,че всяко едно кокълче се пече и мели на костно брашно което се влага в продукцията и съставлява около 30% от колбасите,пък да не ви разправям за вакумирането при замръзените меса.....където пиленцата се поставят във вакум,изтегля им се всичко кухо,и ня мястото на кухото под голямо налягане се впръсква вода която се всмуква от мръвката и тази водица е около 30% от замразеното и опаковано пиленце!

42

Ели

преди 13 години

Последно: Стандартът "Стара планина" няма да се променяДали е последно ??

41

shpeka

преди 13 години

Raznasiah kolbasi v Bg. predi niakolko godini.Sled kato ne se plasirashe opredelena produkcia i e zapochnala da se vmirisva,sabirahme ia ot obektite obratno i vsichko otivashe za SAZDARMA.......

fallback