Снимка: БГНЕС

В Чили е открита най-древната от известните до момента мини на територията на Южна и Северна Америка, съобщи на 5 декември вестник El Mercurio. Тя се намира на 1100 километра северно от столицата на Чили – Сантяго.

Мината, в която се е добивал железен оксид, е открита от археолози от Чилийския университет още през октомври 2008 г., но доскоро възрастта й не беше установена. Тези дни комисия от американски и полски специалисти публикува резултатите от експертиза, съгласно която мината е била създадена преди 12 000 години.

Установено е, че мината е била интензивно разработвана в периода от 10 до 2 хилядолетие преди новата ера. Железният оксид, добиван в мината, е бил използван от индианците като пигмент за украсяване на дрехите, както и при религиозни ритуали.

Главният изследовател Диего Салазар заяви, че находката доказва изключително важната роля на религията в живота на индианците, защото с железния оксид те не са търгували, той не е можел да се използва и за храна.

Археолозите са открили в мината и в околността инструменти за добив на железен оксид, направени от кремък и раковини, пише Lenta.ru. Според археолога Хермат Салинас общо са намерени над 1000 инструмента, но броят им може да достигне няколко хиляди.

Мината е наречена San Ramon 15. Преди обявяването на нейната възраст за най-старата в Северна и Южна Америка мина беше смятана мина в САЩ на 2500 години.

А за най-древната мина в света е смятана мина в Южна Африка, която е на около 40 000 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase